Submission of results is co-ordinated by our local contacts. New locations can be registered via our national coordinators

Description Who
Web site Gerard Troost

Migration counts & ringing records in The Netherlands Gerard Troost
Migration counts & captures in Belgium (Nederlands) Koen Leysen
Migration counts & captures in Belgium (Français) Rudi Dujardin
Migration counts & captures in France Nicolas Selosse
Migration counts & captures in Great Britain Clive McKay
Migration counts & captures in Germany Kees Koffijberg
Migration counts & captures in Spain and Portugal Xulio Valeiras
Migration counts & captures north Europe Annika Forsten
Migration counts & captures in the United States Tom Reed
Other countries Gerard Troost

Nocturnal flight calls (English) Simon Gillings
Nocturnal flight calls (Dutch) Gerard Troost
      Description Who
1.
30M Kärret Alan Dalton
2.
Aamsveen Aldert Schenk
3.
Aan de Majoor, Koningsbosch Paul Evers
4.
Abbotscliffe, Folkestone (Kent, England) Ian Roberts
5.
Abcoude A2 (nacht) Sander Hietkamp
6.
Aberlady (E Lothian, Scotland) John Harrison
7.
Abrantes, Médio Tejo (nocturnal flight calls) Paulo Alves
8.
Adorfer Moor Klaus-Dieter Moormann
9.
Adriaan Tripbos, Sappemeer Willem-Jan Fontijn
10.
Aéroport de Boos (76, Seine-Maritime) Christophe Goujon
11.
Aetsveldsche polder, Nigtevecht Ellen de Bruin
12.
Afek - אפק Eli Haviv
13.
Afsluitdijk, Den Oever Bob Woets
14.
Aird an Runair, N Uist (O Hebs, Scotland) Clive McKay
15.
Aird, Tiree (Argyll, Scotland) Clive McKay
16.
Airedale Listening Station (W Yorks, England) Dave Barker
17.
Alderney, Fort Tourgis Justin Hart
18.
Aldringen Raphaël Thunus
19.
Algarrobo Pieter Dhaluin
20.
Algarrobo - COCN Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
21.
Algarrobo - Fundacion Migres Alejandro Onrubia - Fundacion MigreS
22.
Alphen aan den Rijn - Wellantcollege (Ring-MUS) Koos van Ee
23.
Amay Gravière Pierre Loly
24.
Ameland, Nes (zeetrek) Martijn Bot
25.
Amerongse Bovenpolder Bas van Dijk
26.
Amersfoortse Berg (nacht) Frank Pierik
27.
Amfreville sous les Monts (Normandie) Christophe Goujon
28.
Ampsin Pierre Loly
29.
Amsterdam, binnenstad Jan Willem den Besten
30.
Ancienne gravière de Breurey-lès-Faverney (70) Alexandre Laubin
31.
Ancienne gravière de Pagney (39) Alexandre Laubin
32.
Andance (Ardèche, Rhône Valley) Vincent Palomares
33.
Anderby-Huttoft coast (Lincs, England) Richard Doan
34.
Anderlecht Koevijver Maurice Segers
35.
Anderstad Kristof Van Asten
36.
Andión-Mendigorría diegovillanua@yahoo.e
37.
Anglers CP (W Yorks, England) Paul Meredith
38.
Angre Alain Malengreau
39.
Annstead, Seahouses (Northumberland, England) Derek Forshaw
40.
Anstruther (Fife, Scotland) Chris Smout
41.
Antikythira Bird Observatory Christos Barboutis
42.
Antikythira Bird Observatory - ringing Christos Barboutis
43.
Antwerpen Stad Oosterweelbocht Joeri Claes
44.
Appelzak, Bath (Z-Beveland) Teus Slagboom
45.
Ardivachar, S Uist (O Hebs, Scotland) Clive McKay
46.
Ardnave Point, Islay (Argyll, Scotland) Clive McKay
47.
Arhavi Eylül Dizdaroğlu
48.
Arinagour, Coll (Argyll, Scotland) Clive McKay
49.
Armentières, nuit (59) Cédric Beaudoin
50.
Arnhem-Zuid (nacht) Joost van Bruggen
51.
Ascot Heath (Berks, England) Richard Dale
52.
Ashleigh Farm (Suffolk, England)
53.
Ashley's Farm, High Tatham (Lancs, England) Jean Roberts
54.
Asper, dorp Jacques Vanheuverswijn
55.
Assen - Alkmesschen (Ring-MUS) Michiel Elderenbosch
56.
Assen - Marsdijk (Ring-MUS) Michiel Elderenbosch
57.
Ässön, Örebro Magnus Friberg
58.
Atanasovsko lake ringing station (Burgas) Francois Chaib
59.
Aubin Gaëtan Kleijnen
60.
Auchie Glen, Mull of Galloway (D&G, Scotland) Clive McKay
61.
Aurich-Wiesens Torsten Penkert
62.
Avelgem Yann Feryn
63.
Avelingen, Gorkum Peter van Horssen
64.
Averbode Bos en Heide Koen Leysen
65.
Averbode (ringen) Kamiel Aerts
66.
AVL-terrein Eygelshoven Nico Schaafstra
67.
Awenne Daan Drukker
68.
Awirs André Burnel
69.
AWW Broechem Robin Vermylen
70.
Azewijnse broek Rudie Schwartz
71.
Baaigemkouter Dominique Verbelen
72.
Baccum, Lingen Klaus-Dieter Moormann
73.
Baie de Canche rnn-baie-canche@eden62.fr
74.
Balchik Axel Smets
75.
Ballagan Point (Co. Louth, Ireland) Tom Cooney
76.
Ballard Down RS (Dorset, England) Paul Morton
77.
Ballard Down, Studland (Dorset, England) Nick Hopper
78.
Ballooerveld (Drenthe) Harold Steendam
79.
Bambois Pierre Ghysel
80.
Banc de l'Ilette (Baie de Somme) Thierry Rigaux
81.
Bangor (Gwynedd, Wales) Edward Betteridge
82.
Banisveld - Kampina Jan Op 't Hoog
83.
Banneux André Burnel
84.
Banstead (Surrey, England) Steven Gale
85.
Bantpolder Marchel Stienstra
86.
Banvallen - Västra Lake, Örebro Magnus Friberg
87.
Barañain Gabriel Berasategui
88.
Bardon Hill, Coalville (Leics, England) Rhys Dandy
89.
Barendrechtse Berg Arjan Molenaar
90.
Bargerveen Albert Hidding
91.
Bargerveen dutch - german border Klaus-Dieter Moormann
92.
Barlham, Doetinchem Gerbert Strang
93.
Barmston/Fraisthorpe (E Yorks, England) Andy Hanby
94.
Barnsley area (S Yorks, England) Matthew Capper
95.
Barns Ness (E Lothian, Scotland) Clive McKay
96.
Barranco del Carraixet-Alboraya Raúl Vera Soriano
97.
Barton-on-Sea (Hants, England) Steve Keen
98.
Bassin de Saulx-Les-Chartreux, Essonne - nuit (91) Robin Panvert
99.
Bastidon du Pradon, Cheval-Blanc (84) Charles Tessier
100.
Bateswood CP, Newcastle-under-Lyme (Staffs, England)) Jonathan Hutchins
101.
Batumi - Chakvistavi Jasper Wehrmann
102.
Batumi - Davituri Brecht Verhelst
103.
Batumi - Saghalvasho Bart Hoekstra
104.
Batumi - Seaside Bart Hoekstra
105.
Batumi - Shuamta Bart Hoekstra
106.
Bavikhove Hulste Patrick Vlaeminck
107.
Beachy Head (Sussex, England) Laurance Pitcher
108.
Beacon Hill, Halifax (W Yorks, England) Pete Smith
109.
Beacon Hill, Loughborough (Leics, England) Steve Lister
110.
Beaufays Baguage Antoine Dumont
111.
Beaurepaire, Doullens (80) Jean Delannoy
112.
Beckett Park, Leeds (W Yorks, England) Harry Witts
113.
Beclers Pierre Desablens
114.
Beekbergerwoud, Apeldoorn Tammo Meijer
115.
Beemsterweg, Eldrik (bij Doesburg) Erik Lam
116.
Beg en Aod, Saint-Pierre-Quiberon Jean-Luc Lemonnier
117.
Beg er Lan, Quiberon, Morbihan Jean-Luc Lemonnier
118.
Beijum, Groningen Jacob Bosma
119.
Beijum, Groningen (nacht) Jacob Bosma
120.
Bekenakker Oedelem Koen Baute
121.
Bekkerzeel Michel Janssens
122.
Bellem Brug Jan Versigghel
123.
Belle Motte – Le Roux Alain Paquet
124.
Belm-Vehrte Werner Schott
125.
Belpech Tristan Guillosson
126.
Belvédère d'Orly (Val-de-Marne, 94) Joseph Gnanou
127.
Belvédère Raoul-Roy, Saint-Fabien (QC) Mikael Jaffre
128.
Belvide Resr (Staffs, England) Steve Nuttall
129.
Belz - nuit (56) Philippe J. Dubois
130.
Bempton, Buckton & west (grounded & local) Rob Little
131.
Bempton Cliffs (E Yorks, England) Keith Clarkson
132.
Beninger Slikken Chris de Nooijer
133.
Benonchamps Aurélien Kaiser
134.
Berchem, Antwerpen Wim Roelant
135.
Bergen aan Zee Erwin van Saane
136.
Bergen aan Zee - zeetrek Maarten Platteeuw
137.
Bérigny-La Vallée William Cheyrezy
138.
Berkheide (Katwijk) René van Rossum
139.
Bernterode Eichsfeld (Thuringen) Casper Zuyderduyn
140.
Berry Head (Devon, England) Clive McKay
141.
Berry Hill, Stoke-on-Trent (Staffs, England) Russell Toon
142.
Bertusnol, Texel Tim Schipper
143.
Besh Barmag Besh Barmag Bird Migration Count
144.
Besh Barmag (nocturnal flight calls) Michael Heiß
145.
Beveren-centrum Guy Vercauteren
146.
Bezinkingsputten Tienen Michaël Vandeput
147.
Bichterweerd Geert Beckers
148.
Biezenburcht, Harderbroek Jan Klop
149.
Biezenhuiskes Rillaar Koen Berwaerts
150.
Biggleswade, Bedfordshire (nocturnal flight calls) Steve Blain
151.
Bildtpollen Gerard Troost
152.
Biotop am Feriendorf Hirzenhain Cedrick Kleinert
153.
Birzgale Dmitrijs Boiko
154.
Biskop Bierbeek-Opvelp Jorg Lambrechts
155.
Björkenabben André Julinder
156.
Blaarmeersen Gent Luc Teugels
157.
Black Bank (Staffs, England) Nick Pomiankowski
158.
Blackdog (Aberdeen, Scotland) Nick Littlewood
159.
Blaimont Alain de Broyer
160.
Blaimont JB Jacques Bultot
161.
Blakeney Point (Norfolk, England) Leighton Newman
162.
Blankenberge centrum (nachttrek) Arno Beidts
163.
Blauberg Herselt Anthony Hollebeke
164.
Bloemendaal aan Zee Steve Geelhoed
165.
Blokkersdijk Chris Snyers
166.
Blow's Down, Dunstable (Beds, England) John Lynch
167.
Bocholter Aa, Rhede Nick Niemann
168.
Bockhill (Kent, England) Matthew Hobbs
169.
Bodanrück (Bodensee) Erik Kleyheeg
170.
Boerakker Klaas Koopman
171.
Boetelerveld, Raalte Sjaak Bruggeman
172.
Bohmte-Herringhausen, Niedersachsen Werner Schott
173.
Boiry Sainte Rictrude, Pas-de-Calais Philippe Cannesson
174.
Bokkedoorns (bij Bloemendaal) Roy Slaterus
175.
Bolland Herve José Defourny
176.
Bolt Head (Devon, England) Perry Sanders
177.
Boortmeerbeek Steentjesbos Steven D'Hont
178.
Bordeaux centre (nuit) Niels Goulem
179.
Bornem centrum Luc De Wit
180.
Bosberg Geraardsbergen Wouter Faveyts
181.
Bosdel Outgaarden Freek Verdonckt
182.
Bospolder Bram Vogels
183.
Bosscherwaarden (Wijk bij Duurstede) Jan-Peter Mollema
184.
Bossière (Vichenet) François Gijs
185.
Bos van Aa Zemst Maurice Segers
186.
Bos van Aa Zemst (ringen) Joachim Bresseel
187.
Botanical Garden, Moscow Geert Groot Koerkamp
188.
Bourgas Ivaylo Dimchev
189.
Bouvines (59) Adrien Mauss
190.
Bouxweerd Ivo Meeuwissen
191.
Bowness-on-Solway (Cumbria, England) Bob Jones
192.
Bradford (general area) (W Yorks, England) Dave Barker
193.
Bradgate CP (Leics, England) Rhys Dandy
194.
Brae of Glenbervie (Aberdeen, Scotland) Clive McKay
195.
Braes of Boquhapple (Stirling, Scotland) Clive McKay
196.
Brakeleiken/Bosstraat, Waarschoot Kjell Janssens
197.
Brandven, Kampina Bas van de Meulengraaf
198.
Bredene Dorp Merelstraat Erik Vanloo
199.
Bredeweg, Plateau Leefdaal Gert Vandezande
200.
Bree-eik Lieven Decrick
201.
Bremerhaven (night) Franck Hollander
202.
Brent Reservoir (London, England) Andrew Self
203.
Breskens Thomas Luiten
204.
Bretten Jeremias Jannik Stipp
205.
Breugelse Beemden, Nuenen Roy van der Velden
206.
Breuvanne Sophie Farinelle
207.
Bridge of Allan area (Stirling, Scotland) Clive McKay
208.
Bridges of Ross (Co Clare, Ireland) Clive McKay
209.
Brignogan (Bretagne) Sébastien Mauvieux
210.
Broadstones Resr, Holmfirth (S Yorks, England) John McLoughlin
211.
Brobbelbies-Noord (tussen Uden en Oss) Toy Janssen
212.
Brobbelbies-Zuid (tussen Uden en Oss) Gerard van Aalst
213.
Broek Retie Roger De Laat
214.
Broekveld Nico Schaafstra
215.
Brownstown Head RS (Co. Waterford) Paul Walsh
216.
Brownwich (Hants, England) Mark Edgeller
217.
Brue, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
218.
Brug Gat van Pinte (Spui) Bert van Broekhoven
219.
Brugmann Ziekenhuis Brussel Adriaan Seynave
220.
Brugmann Ziekenhuis, Brussel (nacht) Adriaan Seynaeve
221.
Brunssumerheide, bij Heerlen Tom Zeegers
222.
Bruyères-Battice Jean Paul Rapaille
223.
Buikheide-West/Molenbroek-Oost Wim Deeben
224.
Buitenpost Johan Prins
225.
Büngern, Rhede Nick Niemann
226.
Burrough Hill, Melton Mobray (Leics, England) Sam Pitt Miller
227.
Burrow Head (D&G, Scotland) Clive McKay
228.
Burton Dasett Hills, (Warks, England) Gareth Blockley
229.
Burton-in-Kendal (Cumbria, England) Bryan Yorke
230.
Burtonville Raphaël Thunus
231.
Bury area (Greater Manchester, England) Simon Johnson
232.
Bussloo -
233.
Butte de Pesche Alain Paquet
234.
Butte de Termes Rudi Dujardin
235.
Butte Mahieu, Erquinghem-Lys (Nord, 59) Cédric Beaudoin
236.
Butt of Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
237.
Buytenpark (Zoetermeer) Marcel van der Tol
238.
Byron Edge (W Yorks, England) Peter Smith
239.
Cabo Ajo (Esp) Jesus Menendez
240.
Cabo de La Nao Nigel Bentley
241.
Cabo Espichel (Por) João Paulo Carvalho
242.
Cabo Gata (Esp) Raimundo Martín
243.
Cabo Higuer (Esp) Xabier Garate
244.
Cabo Matxitxako (Esp) Jon Hidalgo
245.
Cabo Mayor (Esp) Xulio Valeiras
246.
Cabo Palos (Esp) Antonio Fuentes
247.
Cabo Prior (Esp) Juan Rodríguez-Silvar
248.
Cabo Raso (Por) Joana Andrade
249.
Cabo Roche Limes Platalea
250.
Cabo Sacratif (Esp) Juan Perez
251.
Cabo San Antón - Getaria (Esp) Asier Aldalur
252.
Cabo San Lorenzo (Esp) Ignacio Menéndez-Vega
253.
Cabo Sao Vicente (Por) Nuno Barros
254.
Cabo Sardão Hugo Lousa
255.
Cabo Silleiro (Esp) Pablo Covelo
256.
Cabo Touriñan (Esp) Francisco Docampo
257.
Cabo Trafalgar (Esp) Daniel Huertas
258.
Cabo Vidiu (Esp) Cesar Alvarez
259.
Cabriz, Sintra Magnus Robb
260.
Cadiz-Castillo San Sebastian Manuel Jimenez
261.
Caister-on-Sea (Norfolk, England) Justin Lansdell
262.
Caistor (Lincs, England) Mark Langston
263.
Caldene Fields, Bradford (W Yorks, England) Martyn Priestley
264.
Calderdale (general) (W Yorks, England) David Sutcliffe
265.
Calf of Man Bird Obs (Isle of Man) Aron Sapsford
266.
Calf of Man - ringing (Isle of Man) Aron Sapsford
267.
Calf of Man - seawatch (Isle of Man) Aron Sapsford
268.
Calf of Man - vismig (Isle of Man) Aron Sapsford
269.
California (Norfolk, England) Andrew Grieve
270.
Callantsoog Gerard Troost
271.
Calshot area (Hampshire, England) Peter Jones
272.
Campbell Park, Milton Keynes (Bucks, England) Rien De Keyser
273.
Camp de baguage du Grand Etang de Pontoux Brigitte Grand
274.
Camperduin Nick van der Ham
275.
Camphin-en-Pévèle, Nord (59) Kévin Leveque
276.
Campus Groenenborger, Antwerpen Bert Pecceu
277.
Canadezenlaan Kalmthout Bram Vogels
278.
Canal Carentan/Brévands (Manche,50) Dimitri Aubert
279.
Canford Heath RS (Dorset, England) Shaun Robson
280.
Canisvliet binnenpolder (Sas van Gent) Franklin Tombeur
281.
Cantlopgrove (Shropshire, England) Tom Lowe
282.
Cap Beddouza Simon Claden
283.
Cap d' Albion Oostduinkerke Gert Meeus
284.
Cap de Cala Figuera Miguel MacMinn
285.
Cap de Carteret (Normandie) Gilbert Vimard
286.
Cap de la Hague (Normandie) Alain Ghérardi
287.
Capel (Surrey, England) Wes Attridge
288.
Cape May Bird Observatory - Avalon Seawatch Tom Reed
289.
Cape May Bird Observatory - Dragonfly/Monarch watch Tom Reed
290.
Cape May Bird Observatory - Hawkwatch Tom Reed
291.
Cape May Bird Observatory - Morning Flight songbird count Tom Reed
292.
Cape May Bird Observatory - nocturnal flight calls Tom Reed
293.
Cape May Bird Observatory - South Cape May dunes Tom Reed
294.
Cape May Bird Observatory - Springwatch Tom Reed
295.
Cap Gris-Nez Ludovic Scalabre
296.
Cap Gris-Nez vismig Clive McKay
297.
Capitainerie Ouest - Loon Plage Quentin Dupriez
298.
Cap Rhir Simon Claden
299.
Cap Ses Salines (Esp) Lupe Suarez
300.
Cap Spartel - détroit de Gibraltar côté Tanger Simon Claden
301.
Carey Estate (Dorset, England) Paul Morton
302.
Carey Park, Northwich (Cheshire, England) John Gregory
303.
Carlingnose Point (Fife, Scotland) Graham Sparshott
304.
Carl Lutz rakpart (Budapest) Zoltán Turny
305.
Carnbee (Fife, Scotland) Chris Smout
306.
Carnoustie/Arbroath coast (Angus, Scotland) Clive McKay
307.
Carolieweg, Niebert Henri Zomer
308.
Cassel, Tourniquet (Nord, 59) Bart Bollengier
309.
Castelreesche Heide Stijn Leestmans
310.
Castricum aan Zee (landtrek) Hans Groot
311.
Castricum aan Zee (zeetrek) Guido Keijl
312.
Castro Urdiales Jesús Menéndez
313.
Caton Moor, Lancaster (Lancs, England) Jean Roberts
314.
Cazalla Pieter Dhaluin
315.
Cazalla - COCN Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
316.
Cazalla - Fundacion Migres Alejandro Onrubia - Fundacion Migres
317.
CDL Bolmon, Chateauneuf les Martigues (13) Benjamin Vollot
318.
CDL Canavérier, Saint Laurent d'Aigouze (30) Benjamin Vollot
319.
CDL Marais de Tête Noire, Rognac (13) Benjamin Vollot
320.
CDL Mas de la Cure, Saintes Maries de la Mer (13) Benjamin Vollot
321.
CDL Mas des Garrigues du grés/Etang du Roy, Beaucaire (30) Benjamin Vollot
322.
CDL Mas Neuf, Arles (13) Benjamin Vollot
323.
CDL Palissade, Salin de Giraud/Arles (13) Benjamin Vollot
324.
CDL Petite Camargue, Saint Chamas (13) Benjamin Vollot
325.
CDL Pourra, Saint Mitre les Remparts (13) Benjamin Vollot
326.
CDL Rousty, Arles (13) Benjamin Vollot
327.
CDL They de Roustan, Port Saint Louis du Rhône (13) Benjamin Vollot
328.
CDL Vagaran, Mireval (34) Benjamin Vollot
329.
Cerdagne - Eyne Anthony Chaillou
330.
CES TWM-gronden (Tilburg) Geert van Ostaden
331.
Ceuta (Esp) Joaquin López
332.
Champagne Humide / Etang de la Horre (Aube) Vincent TERNOIS
333.
Chapel Hill, Harewood (N Yorks) Andy Hanby
334.
Château à l'Etoc (Alderney) Justin Hart
335.
Checkpoint Erik (tussen Haastrecht en Gouda) Erik Kleyheeg
336.
Chemin Henri IV, Idron (Pau) Ken Lossy
337.
Chêne Al Pierre - Manhay Jean Delarue
338.
Chêne-Traimont Benjamin Christophe
339.
Chertal Jean Paul Rapaille
340.
Chesterton, Cambridge (nocturnal flight calls) Simon Gillings
341.
Chipiona Rafael García
342.
Chituc Ringing Camp Attila Marton
343.
Chobham Common (Surrey, England) Richard Dale
344.
Chouet (Guernsey) Wayne Turner
345.
Christchurch Harbour (Dorset, England) Mark Andrews
346.
Christchurch Harbour Ringing Stn Kevin Sayer
347.
Cielle, La Roche Luc De Wit
348.
Clochan, Buckie (Moray, Scotland) Clive McKay
349.
Clogher Head (Co. Louth, Ireland) Tom Cooney
350.
Coaltown of Wemyss (Fife, Scotland) Harry Bell
351.
Cocklawburn (Northumberland, England) Derek Forshaw
352.
Col de Bretolet Clive McKay
353.
Cold Edge, Halifax (W Yorks, England) David Sutcliffe
354.
Col de Lizarrieta Etienne Rogeau
355.
Col d'Organbidexka, Pyrénées-Atlantiques (64) Jean-Paul URCUN
356.
Col du Markstein (Haut-Rhin, 1260m) Liliane Bories
357.
Col du Soulor - Oiseaux Cols Libres Francis Lartigau
358.
Colline de Sion, Meurthe-et-Moselle (54) Arnaud SPONGA et Philippe AUBRY
359.
Colombo - seawatch Gary Allport
360.
Colonster Dominique Peeters
361.
Constitution Hill, Poole (Dorset, England) Mark Constantine
362.
Corfe Castle gap, Dorset (nocturnal flight calls) Paul Morton
363.
Corouée Mimi Vanwilder
364.
Corroy-le-Grand Jean Dandois
365.
Corsewall Pt (D&G, Scotland) Gavin Chambers
366.
Corversbos, Hilversum Hans van Oosterhout
367.
Coteaux de Tréchy, Saint-Germain-Laval (77, Seine-et-Marne) Jean-Philippe Siblet
368.
Couthuin Philippe Vanmeerbeeck
369.
Crag Bank, Carnforth (Lancs, England) John Wood
370.
Craster (Northumberland, England) Keith Clarkson
371.
Creste, Auvergne (63) Arjan Boele
372.
Crêtes d'Awagne Jean-Yves Paquet
373.
Croft Hill, Narborough (Leics, England) John Hague
374.
Croix de la Grise (Havinnes) Nicolas Dutoit
375.
Crosby (Merseyside, England) Barrie Armitt
376.
Cros de Casté, Roquebrune-cap-Martin (Alpes-Maritimes, 06) Jacques Bultot
377.
Culemborg, De Hond (nacht) Bas Engels
378.
Culemborg, Voorkoop (nacht) Daniel Beuker
379.
Cullaloe Reservoir (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
380.
Cullera (Esp) Luís Aleixos Alapont
381.
Culver Cliff, Isle of Wight (England) Jonathan Sparshott
382.
Curonian Spit Krister Castren
383.
Curonian Spit, Nida Annika Forsten
384.
Czarncow (NW Poland) Karol Drab
385.
Dach Geo1-Gebäude, Uni Münster Johannes Kamp
386.
Dakar-Ngor Bram Piot
387.
Dalfsen (nacht) Vincent Martens
388.
Dalgety Bay Sailing Club (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
389.
Dalmeden, Hengelo Jan Reint Lok
390.
Dalumer Moor Klaus-Dieter Moormann
391.
Dal van Deelen (Hoenderloo) Remco Wester
392.
Danikerberg (Geleen) - LWVT Ran Schols
393.
Darwen, Blackburn (Lancs, England) Dave Barker
394.
Dassenbos, Wageningen Henk van der Jeugd
395.
Dawlish Warren (Devon, England) Kev Rylands
396.
Dead Sea Valley Ron Haran
397.
De Banjaard (Noord-Beveland) Ies Meulmeester
398.
De Beemster (midden) Gerrit Bochem
399.
de Bennekomse Hooilanden Remco Jousma
400.
De Berkel, Almen Ruben Vermeer
401.
De Blauwe Kamer William de Jong
402.
De Bloedberg, Monster Jacco Duindam
403.
De Bloedberg (zeetrek), Monster Jacco Duindam
404.
De Braamberg (Hoog Buurlosche Heide) Maarten Kaales
405.
De Brakeleer Roger De Laat
406.
Debrecen-Jozsa Gabor Papp
407.
De Bruuk (Groesbeek) Eddy Nieuwstraten
408.
Décanteurs de Genappe Philippe Hermand
409.
De Chevron André Lambotte
410.
de Crezéepolder Dave van der Spoel
411.
de Drieberg, Ede Gert Sleeuwenhoek
412.
De Driehoek (Noordwijk) Casper Zuyderduyn
413.
De Eng (Wageningen) - LWVT Aat Schaftenaar
414.
Défilé de l'Ecluse - Chevrier (74) Gabriel Caucal
415.
De Gavers (Harelbeke) Filip Goussaert
416.
De Goorn Oosterwolde (Ring-MUS) Jan Klein
417.
De Gorzen (Ridderkerk) Sander Elzerman
418.
De Groenerein (Cadier en Keer) Robert van Tiel
419.
De Groote Peel Frank Meeuwissen
420.
De Hamert Jan Erik Kikkert
421.
De Hardenhoek Theo Muusse
422.
De Hees Jef Leestmans
423.
De Hoekse Sluis (Bergambacht) Max Ossevoort
424.
De Horde (Lopik) Arjan Boele
425.
De Kampen (Gassel) Kell Eradus
426.
De Kevie Tongeren Martin Ketelslegers
427.
De Kollenberg (Sittard) Ger de Hoog
428.
De Kuifeend, Oorderen-Antwerpen Ludo Benoy
429.
De Lemelerberg Nico Noordhof
430.
De Lemelerberg (voorjaar) Nico Noordhof
431.
Delfgauw - Emerald (nacht) Teus Luijendijk
432.
De Luttenberg Lucien Brinkhof
433.
De Maai, Lommel Toon Jansen
434.
De Marionetten Eddy Scheinpflug
435.
de Marlijn - Schiermonnikoog Gerard Troost
436.
De Maten Carlo Vanderydt
437.
De Matjens Ad van Gastel
438.
De Mosbulten Will van Berkel
439.
De Nek, Schellinkhout Jord Ingenbleek
440.
Den Haag - Laakkwartier (nacht) Bart Hoekstra
441.
Den Haert Poederlee Paul De Cnodder
442.
Den Helder (waddenzee) Gerard Troost
443.
Denholme Clough, Bradford (W Yorks, England) Mark Doveston
444.
De Nolle (Vlissingen) Gerard Troost
445.
De Oijense wachter VWG Oss
446.
De Pijp, Elst Joost de Jong
447.
De Puinhoop (Katwijk) René van Rossum
448.
De punt, Ameland Lex Varkevisser
449.
De Ratelinge Wingene Lowie Lams
450.
De Reten, Achtmaal (Zundert) Kees Baselier
451.
de Schalm, Renswoude Daniël Huis
452.
De Schammer (Amersfoort) Joachim Vreeman
453.
De Scheeken (Liempde) Dirk Eykemans
454.
De Sterre, Gent
455.
de Stokte, Dalfsen Jos Scholten
456.
De Tuintjes, De Cocksdorp (Texel) Vincent Stork
457.
De Uithof, Utrecht Anton Schortinghuis
458.
De Uitkijk Nico Schaaftra
459.
Devantave (baguage) Myrando Vandenbulcke
460.
Devil's Beef Tub, Moffat (D&G, Scotland) Clive McKay
461.
De Vlijt (Winterswijk) Robert Kwak
462.
De Voorlanden (Zeewolde) Peter Links
463.
De Vossenaard, Maria Hoop Paul Evers
464.
De Vulkaan (Den Haag) Rinse van der Vliet
465.
De Weerijs, Breda Willem Bosma
466.
de Wieden Michel Klemann
467.
De Zwaanhoek Zandvoorde Jurgen Vanpraet
468.
Diedelsheim Jannik Stipp
469.
Diemerpark Frank van Groen
470.
Dieren Henk Tamerius
471.
Digue de Malo - Dunkerque (Nord, 59) Marc Roca
472.
Digue de Tarnos, Landes (40) Paul Doniol-valcroze
473.
Dikkebuiksweg, Elkenrade Steven Schoevaart
474.
Dolage Tiegem Carlos Van De Ginste
475.
Domaine de la Corniche - Rolleboise (78) Rémi Jugieux
476.
Donmouth (Aberdeen, Scotland) Roddy Mavor
477.
Donstiennes Charles Brousmiche
478.
Doonfoot (Ayr, Scotland) Clive McKay
479.
Dordtse Biesbosch Michel Kapoen
480.
Dorenveld Steenokkerzeel Axel Smets
481.
Driel (nacht) James Lidster
482.
Drongen Gent Luc Teugels
483.
Druy-Parigny (Nièvre) Fréderic Chapalain
484.
Duhne Heide / Cuxhaven (Niedersachsen) Jörn Wildberger
485.
Duinbrug Erik Vanloo
486.
Duinen Raversijde Erik Vanloo
487.
Duinen Vissersdorp Diederik D'Hert
488.
Duinlustparkweg, Santpoort-Zuid (nacht) Arnoud van den Berg/The Sound Approach
489.
Duluth - nighthawk count Steve Kolbe
490.
Dunbar (E Lothian, Scotland) Dennis Morrison
491.
Dunblane (Stirling, Scotland) Clive McKay
492.
Dune Marchand, Zuydcoote Julien Piette
493.
Dunes de la slack, Wimereux Duponcheel, Camille
494.
Dunes de Prunete - Corse Gabriel Caucal
495.
Dunes du Mont St Frieux, Dannes Frederic Caloin
496.
Dungeness Bird Obs (Kent, England) Stephen Welch
497.
Dungeness Bird Obs, Kent (nocturnal flight calls) Gill Hollamby
498.
Dungeness seawatch (Kent, England) Martin Casemore
499.
Dunstable Downs (Beds, England) Mark Thomas
500.
Durankulak BSPB
501.
Durlston NNR (Dorset, England) Hamish Murray
502.
Durlston RS (Dorset, England) Shaun Robson
503.
Durmen Merendree Thomas Vermeire
504.
Durnal Thierry Kinet
505.
Duurswouderheide, Bakkeveen Koert Scholten
506.
Dwingelderveld Joop Kleine
507.
E3-strand (Eersel) Lex Peeters
508.
East Bexington (Dorset, England) Dave Chown
509.
Eaton Bray, Bedfordshire (nocturnal flight calls) Mark Telfer
510.
EbenEmael Jacques Parmentier
511.
Ebworth (Gloucs, England) John Fleming
512.
Ecaussinnes "Boulan-N57" Jean-François Fourez
513.
Echtenerzand (Drenthe) Matthias Koster
514.
Eckernförde Kurstrand Michael Fischer
515.
Edegem tuintelpost Leo Janssen
516.
Eefde (Ring-MUS) Wout Boere
517.
Eemhof, Eemnes (nacht) Frank van de Weijer
518.
Eemshaven - najaar Harry Blijleven
519.
Eemshaven - radarpost west Rob Sjouken
520.
Eemshaven - voorjaar Harry Blijleven
521.
Egmond aan Zee Wim van Splunder
522.
Ehster Koog / Eiderstedt Bernd Koop
523.
Eilat - High Mt. Eli Haviv
524.
Eilat - Low Mt. Eli Haviv
525.
Eilenroc, Cap d’Antibes (Alpes-Maritimes 06) Christophe Baudoin
526.
Einot Gibton Ron Haran
527.
Elburg (Ring-MUS) Jan Klein
528.
Elburg - strekdam Jan Klein
529.
Elburg - Veluwemeer Bennie van den Brink
530.
Elie Ness (Fife, Scotland) Chris Smout
531.
Ella Valley Ron Haran
532.
Eltenberg (roofvogels en ooievaars) Jan Schoppers
533.
Embalse de Pedrezuela Alfredo Hilario Ortega
534.
Emmanuel Head, Holy Island (Northumberland, England) Derek Forshaw
535.
Engbertsdijksvenen Richard Gerritsen
536.
ENS Confines, Monteux (84) Benjamin Vollot
537.
ENS Etang de Coutte, Saint Gilles Rémi Tiné
538.
ENS Etang salé, Courthezon (84) Benjamin Vollot
539.
ENS Junas, Junas (30) Benjamin Vollot
540.
ENS Le Bouvaou, Vauvert Rémi Tiné
541.
ENS Mahistre, Saint Laurent d'Aigouze Rémi Tiné
542.
ENS Trotte lapin, Moirax (47) Arnaud Laforgue
543.
Erica-Zuid, Barneveld Robert Jan Jonkvorst
544.
Eriskircher Ried (am Bodensee) Ralph Martin
545.
Erkensruhr, Simmerath (Eifel) Steven Schoevaart
546.
Esneux Teddy Alleleyn
547.
Esplechin (Tournai) Jean-François Fourez
548.
Essen-Schriek Jos Jacobs
549.
Estación de Anillamiento El Chorrillo Javier Muro
550.
Estreux, Nord (59) Eric Cuvelier
551.
Etalle Rudi Dujardin
552.
Etang de Bouligny-Arraincourt Moana GRYSAN
553.
Etang de Canet - Saint Nazaire (Pyrénées Orientales, 66) Carlos NAVARRO
554.
Étang de Flocourt Moana GRYSAN
555.
Etang de Naumoncel, Senon (55) Matthieu GUYOT
556.
Ethie (Angus, Scotland) Clive McKay
557.
Etterbeek, Bruxelles (nacht) Niels Goulem
558.
Eurobirdwatch - Aanzet Brouwersdam Ouddorp Krijn Tanis
559.
Eurobirdwatch - Bakelse Plassen Jan van de Leur
560.
Eurobirdwatch - Banisveld Ad van Opstal
561.
Eurobirdwatch - Crayelheide Piet Mölling
562.
Eurobirdwatch - De Bloemberg Hans Kuperus
563.
Eurobirdwatch - De Duintjes Jan Hogerwaard
564.
Eurobirdwatch - De Langakkers Roel Winters
565.
Eurobirdwatch - Delta Schuitenbeek Hanneke Bronkhorst
566.
Eurobirdwatch - De Putberg Jac Seijkens
567.
Eurobirdwatch - De Wilck Wijnand van den Bosch
568.
Eurobirdwatch - Dilkensplas M.J. van der Velde
569.
Eurobirdwatch - Dilkensweerd Hans van de Laar
570.
Eurobirdwatch - Dommelbeemden Hetty Fokkens
571.
Eurobirdwatch - Driehuizen Sjoerd Feitz
572.
Eurobirdwatch - Grotelse Heide Tonnie van de Hulsbeek
573.
Eurobirdwatch - Grote Veldweg Hans Kuperus
574.
Eurobirdwatch - Hildsven Ad van Opstal
575.
Eurobirdwatch - Hoge Nessepolder Ron Stevense
576.
Eurobirdwatch - Huijgendijk Douwe Jepma
577.
Eurobirdwatch - IJssel-uiterwaarden Nijenbeek F. Heilmann
578.
Eurobirdwatch - Illikhoven Hans van de Laar
579.
Eurobirdwatch - Itteren Hans van de Laar
580.
Eurobirdwatch - Kemperhoeve Joachim van der Valk
581.
Eurobirdwatch - Koekoeklaan Pepie Peerlings
582.
Eurobirdwatch - Kwistbeekdal, Helden VWG IVN Helden
583.
Eurobirdwatch - Labadiskebosk Harry de Boer
584.
Eurobirdwatch - Lagenwaardse Molen, Koudekerk a/d Rijn Cor Kes
585.
Eurobirdwatch - Landje van Geijsel Marian Keizer
586.
Eurobirdwatch - Lindevallei (Wolvega) Tom Jager
587.
Eurobirdwatch - Maasband Hans van de Laar
588.
Eurobirdwatch - Maasoever Groeningen-Oeffelt Leo Daanen
589.
Eurobirdwatch - Meerlebroek ger van Deuzen
590.
Eurobirdwatch - Meerlebroek ger van Deuzen
591.
Eurobirdwatch - Meers Hans van de Laar
592.
Eurobirdwatch - Mosbulten Anneke Bokhorst
593.
Eurobirdwatch - Natuurcentrum Katwijk Gijs van der Bent
594.
Eurobirdwatch - Onlanden Eelderdiep Ronald Pieters
595.
Eurobirdwatch - Oostelijke Binnenpolder Tienhoven Wigle Braaksma
596.
Eurobirdwatch - Oude Vaart-Uffeltermade Arend van Dijk
597.
Eurobirdwatch - Over-Heicop Christiaan Diem
598.
Eurobirdwatch - Polder Maltha Arie van den Herik
599.
Eurobirdwatch - Ransdalerveld Hans van de Laar
600.
Eurobirdwatch - Rinus z'n Trap Peter Spierenburg
601.
Eurobirdwatch - Sluizencomplex Sambeek Coen van Raaij
602.
Eurobirdwatch - Soerendonks Goor Martien Helmig
603.
Eurobirdwatch - Sterrenwacht Lattrop Wim Weijering
604.
Eurobirdwatch - Takkenhoogte Johan Tinholt
605.
Eurobirdwatch - Venebuurt Dolf Koerts
606.
Eurobirdwatch - Vijlenerbos Hans Phijl
607.
Eurobirdwatch - Vogelwacht Trynwâlden henk minkes
608.
Eurobirdwatch - Waverhoek Tinok van Hattum
609.
Eurobirdwatch - Zonzeel A.Stoop-Siemons
610.
Ewden Height, Stocksbridge (S Yorks, England) Dave Simmonite
611.
Fairburn Ings (W Yorks, England) John Glendinning
612.
Fairhaven Lake, St Annes (Lancs, England) Dr J F Walsh
613.
Falaise de Leucate - Leucate (11) Sébastien Roques
614.
Falaise de Leucate - nuit (11) Sébastien Roques
615.
Falaise de l'Hortus, Valflaunes (34) Stephan Tillo
616.
Falaises de Trédrez-Locquémeau, Côtes d'Armor (22) Corentin Morvan
617.
Falmagne Pierre Mossoux
618.
Falsterbo Fågelstation, Flommen Björn Malmhagen
619.
Falsterbo Fågelstation, Fyrvägen Björn Malmhagen
620.
Falsterbo Fågelstation, Nabben Björn Malmhagen
621.
Farnham Park, Farnham (Surrey, England) Keith Betton
622.
Farol da Ponta do Altar
623.
Faxfleet (E Yorks, England) Mike Pilsworth
624.
Fécamp (Haute-Normandie,76) Pierre Bardou
625.
Ferny Ness, Longniddry (E Lothian, Scotland) Stephen Welch
626.
Ferry Hills - ringing (Fife, Scotland) Clive McKay
627.
Ferry Hills - vismig (Fife, Scotland) Graham Sparshott
628.
Fietsersbrug Sint-Pieters (Brugge) Dries Candaele
629.
Fife Ness (Fife, Scotland) Clive McKay
630.
Filey Brigg - Seawatch (N Yorks, England) Keith Clarkson
631.
Filey RS (N Yorks, England) Peter Dunn
632.
Filey - VisMig (N Yorks, England) Mark Pearson
633.
Flaauwe werk, Ouddorp George Tanis
634.
Flaesheide Weelde Rudy Jacobs
635.
Flaestoren Lage Mierde Lex Peeters
636.
Flamborough (grounded & local) Rob Little
637.
Flamborough Head (seawatch) Brett Richards
638.
Flamborough (vismig) Rob Little
639.
Fleet, Aldershot (Hampshire, England) Graham Stephenson
640.
Fleets Lane Corner RS (Dorset, England) Ian Lewis
641.
Fleetwood Bird Observatory (Lancs, England) Seumus Eaves
642.
Flémalle Charly Farinelle
643.
Flevocentrale Zuid Mervyn Roos
644.
Flone Pierre Loly
645.
Floreffe/Wépion Hilda Rosseel
646.
Flores (Azores) Thijs Valkenburg
647.
Flouch, Langsett (S Yorks, England) Clive McKay
648.
Fly Flatts Res (Halifax, W Yorks) Brian Sumner
649.
Fond du phare, Wissant Camille Duponcheel
650.
Fonte da benemola, Loulé Joost Valkenburg
651.
Fonteintjes Stefan Keereman
652.
Foret de Halouze, Saint clair de halouze (Orne,61) Dimitri Aubert
653.
Forêt de Sénart (nuit) Julien Rochefort
654.
Fort Bornem Herwig Mees
655.
Fort Maarsseveen (Maarssen) Jack Folkers
656.
Fort Vuren (langs de Waal) Wouter Thijs
657.
Fourcroix (Doornik) Mathieu André
658.
Foxholstermeer Rinus Dillerop
659.
Frasnes les bassins Pierre desablens
660.
Freesenort/Ummanz, Rügen Ingo Fahne
661.
Frenchman's Rocks, Islay (Argyll, Scotland) Clive McKay
662.
Frodsham Marsh (Cheshire, England) Tony Broome
663.
Fronton (Haute-Garonne, 31) Melchior VIALLET
664.
Gallan Head, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
665.
Galley Head Colin Barton
666.
Garrigue de la Tour, Montarnaud (34) Stephan Tillo
667.
Gatteville (Normandie) Alain Verneau
668.
Gebrande Kamp, Middelaar Fred Hustings
669.
Gedser Bird Observatory Rael Butcher
670.
Gedser Fuglestation Hans Lind
671.
Geestmerambacht (Alkmaar) Erwin van Saane
672.
Geitenberg, Kooigem Manne
673.
Geitenbos Geraardsbergen Wouter Faveyts
674.
Geldenberg, Kreis Kleve Dick Visser
675.
Geltinger Birk (Schleswig-Holstein) Michael Fischer
676.
Gemaal Leemans (den Oever) Bert Winters
677.
Gemaal Lely (Medemblik) Bob Woets
678.
Gentbrugse Meersen, Gentbrugge Oliver Mechthold
679.
Gent centrum, nachttrek Koen Lepla
680.
Gerpinnes Hervé De Mori
681.
Geshanovo bspb
682.
Ghlin Christian Sturbaut
683.
Ghlin-Z.I. Jean-francois Fourez
684.
Gibraltar Point Bird Obs (Lincs, England) Clive McKay
685.
Gijzenrooi Rob Brinkhof
686.
Gilbjerg Hoved, Sjælland Mathias Bjerregård
687.
Gildehauser Venn, Landkreis Grafschaft Bentheim Jan-Harm Mülstegen
688.
Girdleness, Aberdeen (NE Scotland) Joseph Nichols
689.
Givry Philippe Degossely
690.
Gjerrild (RL) Robert Luttik
691.
Glenalmond (Perthshire, Scotland) Clive McKay
692.
Glen Artney, Comrie (Perthshire, Scotland) Clive McKay
693.
Glendaruel (Argyll, Scotland) Clive McKay
694.
Glendrissaig, Girvan (S Ayrshire, Scotland) John Bell
695.
Glen Eagles (Perthshire, Scotland) Clive McKay
696.
Glenisla (Angus, Scotland) Clive McKay
697.
Gloucester (general area), (Gloucs, England) Frank Steuck
698.
Gochenée (Doische) Jacques Bultot
699.
Goes Ies Meulmeester
700.
Gömnitzberg, Bujendorf Ingo Fahne
701.
Gonnehem, Hauts-de-France (nuit) Olivier Fontaine
702.
Gooimeerdijk-west, Almere Hugo Wieleman
703.
Goring Gap (W Sussex, England) David Campbell
704.
Gormack, Blairgowrie (Perthshire, Scotland) Clive McKay
705.
Gorssel (Ring-MUS) Gerard Boere
706.
Goudsberg (Lunteren) Bas van Dijk
707.
Gouvy Grégory Bia
708.
Graaf Visart (Brugge) Jan Desmet
709.
Grand Siècle (Versailles, 78) Stanislas Wroza
710.
Gravière Amay Charly Farinelle
711.
Green Village, Sfântu Gheorghe, Danube Delta Fabian Schneider
712.
Greifswald, deponie Salinenstrasse Friedrich Eidam
713.
Greifswalder Oie Stella Klasan
714.
Greifswald (nacht) Marcel Tenhaeff
715.
Grenå (RL) Robert Luttik
716.
Grenspark, Essen Joris Elst
717.
Grevenbicht (nacht) Ran Schols
718.
Grijpskerk, steltlopers Klaas Koopman
719.
Griminish Pt, North Uist (O Hebs, Scotland) Clive McKay
720.
Grindgat Weurt Eddy Nieuwstraten
721.
Gristhorpe Bay, Filey (N Yorks, England) Mark Pearson (nazemark@yahoo.com )
722.
Groby Pool, Newtown Linford (Leics, England) Allen Pocock
723.
Groesaart Poederlee Rudy Aeschlimann
724.
Groote Wielen, Gytsjerk Freek Nijland
725.
Groot Rietveld Melsele Lamien Verstraete
726.
Groot Schietveld Peter Symens
727.
Grosnez (Jersey, UK) Mick Dryden
728.
Grote Markt Brussel Maurice Segers
729.
Groupe 47 - Sprimont Daniel Rose
730.
Grüner Brink/Fehmarn Bernd Koop
731.
Guadalhorce (Esp) Andy Paterson
732.
Guadalmesí Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
733.
Gullane (E Lothian, Scotland) Stephen Welch
734.
Gulledelle 100, Brussel Olivier Beck
735.
Haaksbergerveen Laurents ten Voorde
736.
Haamstede (nacht) Maarten Sluijter
737.
Haarzuilens Fred Prak
738.
Haerst, Zwolle Joop van Ardenne
739.
Haeska (Matsalu Nationaal Park, Estonia) Trinus Haitjema
740.
Hägendorf (Nacht) Thomas Lüthi
741.
Hagen (Westf.), Lennemündung Johannes Kamp
742.
Hageven Lommel Schuurmans Patrick
743.
Halde - Schwarzwald Jan Daniels-Trautner
744.
Hale Head (Widnes, Halton, England) Jeff Clarke
745.
Hällögern Alan Dalton
746.
Hamburger Hallig, Nordfriesland Martin Suanjak
747.
Hamburger Yachthafen Bernhard Kondziella
748.
Hamburg-Fuchsberg Dieter Barthold
749.
Hamburg-Georgswerder Bernhard Kondziella
750.
Hameau des Papins Eric Cuvelier
751.
Hammana Tomas Haraldsson / André Bechara
752.
Hampstead Heath (London, England) David Darrell-Lambert
753.
Harculo Gerben Mensink
754.
Harden, Penistone (S Yorks, England) Dave Pennington
755.
Hardinxveld (nacht) Ies Meulmeester
756.
Harley, Rotherham (nocturnal flight calls) Dave Simmonite
757.
Harrogate (N Yorks, England) Andy Hanby
758.
Harrop Edge, Bradford (W Yorks, England) Dave Barker
759.
Hartshill Hayes CP (Warks, England) John Harris
760.
Harzé Jean Coulée
761.
Harzé – Paradis Robin Gailly
762.
Haslingden Laund (Lancs, England) Bryan Yorke
763.
Hasselt (nacht) Jesse Oosterhuis
764.
Hauteur de Spa Sébastien Finck
765.
Havelandweg, Eibergen Willie Smeenk
766.
Havelange, jardin Cizée Michel Ittelet
767.
Haversi Annika Forsten
768.
Haversi (öö) Annika Forsten
769.
Hawkcraig Point, Aberdour (Fife, Scotland) Graham Sparshott
770.
Hawk Mountain Laurie Goodrich
771.
Hawk Ridge Bird Observatory (AM shore count) Karl Bardon
772.
Hay-a-Park (Knaresborough, N Yorks) Stephen Roost
773.
Hazewater (Amersfoort) Gideon Vreeman
774.
Heacham South Beach (Norfolk, England) Andy Mckee
775.
Heemtuin Muntendam Bennie Oving
776.
Heesselt Steenfabriek Els Bary-Peters
777.
Heiakker Wingene Thomas Vermeire
778.
Heibloemlaan Kalmthout Dan Slootmaekers
779.
Heidestein (bij Zeist) Hans Schouwenburg
780.
Heihoek, Lichtervelde Ludwig Delecluyse
781.
Heiligenhafen, "Cap Clangula", Kreis Ostholstein Peter Schleef
782.
Hellegatsplaten, Ooltgensplaat Dirk van Straalen
783.
Hellekens Herentals Tom Slegers
784.
Henri-Chapelle Bruno Portier
785.
Hérinnes Nicolas Dutoit
786.
Hervester Bruch, Dorsten (NRW) Jan Hein van Steenis
787.
Hessenstein, Panker Ingo Fahne
788.
Het Blak in Beerse Paul Prinsen
789.
Het Hogezand, Hoekse Waard Menno Korbijn
790.
Het Middelveen, Rijssen Herman Bruggink
791.
Het Oostermaet (bij Bathmen) Erwin Ruessink
792.
Heulebos-Beurtemolen Emmanuel Desmet
793.
Heultje-Westerlo Ignace Ledegen
794.
Heurne Davy De Groote
795.
Heymbosch, Jette Michel Janssens
796.
Heysham Bird Obs, Morecambe (Lancs, England) Jean Roberts
797.
Heysham Bird Obs - ringing, Morecambe (Lancs, England) Jean Roberts
798.
Heythuysen, Limburg (Ring-MUS) Jeroen Nagtegaal
799.
Higham, Barnsley (S Yorks, England) Geoff Carr
800.
Hill of Beath, Cowdenbeath (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
801.
Hobokense Polder Luc Van Schoor
802.
Hoeksken (Knesselare-Ursel) Steven Degraer
803.
Hoek van Holland (zeetrek) Gerard Troost
804.
Hofn Bird Observatory Clive McKay
805.
Hoge Dumpel Oudenaarde Ludo Vanderlinden
806.
Hoge Mierdse Heide Marc Smets
807.
Holcombe Hill (Lancs, England) Simon Johnson
808.
Holland Haven (Essex, England) mattlonsdale
809.
Hollandscheveld Erwin Hooge
810.
Holme Dunes (Norfolk, England) Gary Hibberd
811.
Holnis Moor Michael Fischer
812.
Holtingerveld Bart Hoekstra
813.
Holtser Hage Morten DD Hansen
814.
Holwerd (pier) Gerard Troost
815.
Holwerd, waddendijk Peter ter Heide
816.
Holýšov Libor Schröpfer
817.
Hondsbossche Nomdo Dijkstra
818.
Hondsbroekse Pleij, Arnhem Jochem van de Kamp
819.
Honnay Sevrin Damien
820.
Hoogekampse Plas, De Bilt Hein Prinsen
821.
Hooge Weide, Lochem Hans van Hoorn
822.
Hooijdonk (Breda) Rutger van Ouwerkerk
823.
Hook Island (E Yorks, England) Jacob Spinks
824.
Horenberg Eizer Frederik Fluyt
825.
Horsedown Common, Crondall (Hants, England) Keith Betton
826.
Horsey/Waxham (Norfolk, England) Andrew Grieve
827.
Horumersiel (Friesland, Niedersachsen) Micha Neumann
828.
Hotondeberg Zulzeke Vlaamse Ardennen Paul Van Daele
829.
Houkeweg Sneek Johannes Fokkens
830.
Houmet Herbé (Alderney) Robert Manzano
831.
Hound Point (W Lothian, Scotland) Chris McInerney
832.
Houten (nacht) Lauren Zwemer
833.
Houten-Oost Bram Borkent
834.
Houten-Zuid Bram Rijksen
835.
Houwaart Kamiel Aerts
836.
Hove - Frijthout Jan Celis
837.
Huarte-Pamplona Gabriel Berasategui
838.
Huisduinen (zeetrek) Fred Geldermans
839.
Huissen Vincent de Boer
840.
Huis ter Heide oost Frank Gijselhart
841.
Huis ter Heide west (Leikeven) Frank Gijselhart
842.
Hula Valley Francisbernard Argyle
843.
Hulteveld Beigem-Grimbergen Maurice Segers
844.
Hunmanby Gap (N Yorks, England) Keith Clarkson
845.
Hunmanby nocturnal flight calls (N Yorks, England) Will Scott
846.
Hunstanton Cliffs (Norfolk, England) Gary Hibberd
847.
Hussevelde Ward De Moor
848.
Husum Martin Kuehn
849.
Husum-Neustadt (nocturnal flight calls) Balduin Fischer
850.
Hutton Roof (Cumbria, England) Bryan Yorke
851.
Hvidovre (RL) Robert Luttik
852.
Hynish, Tiree (Argyll, Scotland) Clive McKay
853.
IBRC Eilat - ringing Noam Weiss
854.
IJmeerdijk, Almere Henk Koffijberg
855.
IJmuiden aan Zee Dick Groenendijk
856.
IJmuiden Zuidpier (zeetrek) Dick Groenendijk
857.
IJsevallei Huldenberg Frederik Fluyt
858.
IJsselkop (Arnhem) Vincent de Boer
859.
IJssel - Scherenwelle (Kampen) Joop van Ardenne
860.
Industriezone Genk Zuid Jelle Van den Berghe
861.
Ingooigem Christoph Wintein
862.
Inverkeithing (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
863.
Inversnaid, Loch Lomond (Clyde, Scotland) Clive McKay
864.
Isla de Tarifa Rafa Benjumea, Blanca Pérez & Andrés de la Cruz
865.
Isle of May Bird Obs Clive McKay
866.
Iverley (Staffs, England) James Griffiths
867.
Ivoz Charly Farinelle
868.
Jacobssteeg, De Bilt Anton Schortinghuis
869.
Jardin Rue Pasteur, Vimy (62) Vincent Cohez
870.
Jauregiaroztegi, Auritz-Burguete Gabriel Berasategui
871.
Jeldwen RS, Lowestoft (Suffolk, England) Derek Beamish
872.
Jetée de Mehdiya - Kenitra Simon Claden
873.
Juliana van Stolbergpark, Amersfoort (nacht) Gerda van Deelen
874.
Junner Koeland, Arriën - Ommen Kees van Kleef
875.
Kabli unknown
876.
Kabli birdstation Meelis Leivits
877.
Kaczawskie Mountains Kamil Struś
878.
Kalkense Meersen Ward De Moor
879.
Kalmthout centrum Glenn Vermeersch
880.
Kalmthoutse Heide Herman Jacobs
881.
Kampenhout Meerbeekse Hoek Steven D'hont
882.
Kampen, Sylt Eugen Kiser
883.
Kampveld Oostkamp (ringen) Thomas Vermeire
884.
Kanaalpark, Rosmalen Jaap van der Linden
885.
Kap Wacholder, Rügen Ingo Fahne
886.
Kardingebult, Groningen Jacob Bosma
887.
Karstraat (Wittem) Henk Sierdsema
888.
Kasteel van Horst, Sint-Pieters-Rode Jonas Daems
889.
Katwijk - Savoy (zeetrek) René van Rossum
890.
Käyrälä Olli Haukkovaara
891.
Kazbegi Brecht Verhelst
892.
KBR Overstromingsgebied Zuid Ronan Felix
893.
Kerkhof Roeselaere Domien Devos
894.
Kerstlingeröder Feld Maarten Mooij
895.
Kesem - קסם Jonathan Meyrav
896.
Kesselberg Leuven Gert Vandezande
897.
Kester Lieven Decrick
898.
Kesterheide, Gooik Sander Van Haver
899.
Ketelbrug/Kamperhoek Mervyn Roos
900.
Kibbutz Lotan - ringing David Schoneveld
901.
Kibbutz Lotan - visible migration David Schoneveld
902.
Kieler Bucht Ingo Fahne
903.
Kijkplatform Het Zwin Patrick Janssens
904.
Kijkplatform Uitkerke Paul D'hoore
905.
Kijkuit, De Haan Stijn Borny
906.
Kijkverdriet Ravels Marc Smets
907.
Kilry RS (Angus, Scotland) Clive McKay
908.
Kincraig Point (Fife, Scotland) Chris Smout
909.
Kinderdijk Adri Clements
910.
Kinghorn (Fife, Scotland) Angus Jennings
911.
Kingussie, Strathspey (Highland, Scotland) Jef Leestmans
912.
Kleeberg Martin Suanjak
913.
Kleiner Binnensee/Kreis Plön Bernd Koop
914.
Klein Valkenisse, Dishoek Arjen van Gilst
915.
Kleistraat Aartselaar Wouter Van Assche
916.
Koartwald, Surhuisterveen Derick Hiemstra
917.
Kolka point Gerard Troost
918.
Kolka point - captures Gaidis Grandans
919.
Kolpaert- Huyse Geert Colembie
920.
Koornwaard (a/d Maas), Empel Rens Keijsers
921.
Köppchensee, Berlin Christoph Bock
922.
Kop van Katendrecht, Rotterdam Remco Hofland
923.
Korendijkse Slikken Martin Prins
924.
Kornwerderzand Gerard Troost
925.
Korte Waarden (Elburg) Martin Jansen
926.
Kortrijk (nacht) Ignaas Robbe
927.
Kraaienberg / Vliegveld Grimbergen René De Boom
928.
Kråkenabben André Julinder
929.
Kristalbad, Hengelo Timo Roeke
930.
Kristallijn Maatheide Eddy Vaes
931.
Kristallijn Maatheide (nacht) Toon Janssen
932.
Kromme Rijn (Werkhoven) Bram den Hertog
933.
Kroonstraat Lubbeek Gert Vandezande
934.
Kruibeekse polder Johan Colman
935.
Kruibeke Noord Erik Van Bogaert
936.
Kruishaarsche heide Ype Hoekstra
937.
Kruiskouter Relegem-Asse René De Boom
938.
Kuinderbos Niko Groen
939.
Kuivastu Annika Forsten
940.
Kuurne centrum (nachttrek) Free Claerbout
941.
Kwarekken Jos Van Kerckhoven
942.
Kwintelooijen (bij Veenendaal) Aart Vink
943.
Laajalahti Annika Forsten
944.
Laaxum (ZW-Friesland) Yde Kuipers Tel 0514581617
945.
La Bade, Treilles, Aude (11) Sébastien Roques
946.
Laboru Arnaud Beckers
947.
Labost, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
948.
La Butte de Mareil, Mareil-en-France (95) Julien Piolain
949.
Lac de Bairon (08 - Ardennes) ALLART Renaud
950.
Lac de Marcenay Joseph Abel
951.
La Chapelle Biche (61) Dimitri Aubert
952.
La Chaussée Tirancourt (80) Xavier Commecy
953.
la Clotte de Montpezat (Roquefort-des-Corbières, Aude) Georges Olioso
954.
La Cotentin (Planguenoual) irene negre
955.
La Coupe (Jersey, UK) Michael Dryden
956.
La Cumine Thierry Debaere
957.
La Gibeline, Saint Laurent d'Aigouze (30) Benjamin Vollot
958.
Lagny sur Marne (77) Thomas Bitsch
959.
Laguna del Canal José Antonio Cañizares Mata
960.
LaHutte Paul Michaux
961.
La Jaonneuse (Guernsey) Wayne Turner
962.
La Livinière (34, Herault) Yves Borremans
963.
Lamain Benoît Gauquie
964.
Lamanva, Falmouth (Cornwall, England) Ben Porter
965.
La Marina, Alicante (Esp) Simon Johnson
966.
Landgoed de Utrecht, Esbeek Bert van Opstal
967.
Landguard Bird Obs (Suffolk, England) Clive McKay
968.
Landschotse Heide (Middelbeers) Lex Peeters
969.
Landsort Alan Dalton
970.
Landsort, Sverige Raul Vicente
971.
Langebosch, Wildervank René Oving
972.
Langekampweg, Ede Sander Pruiksma
973.
Langevelderslag (landtrek) Jan Wierda
974.
Langevelderslag (zeetrek) Jan Wierda
975.
Langue de Barbarie Rafa Benjumea
976.
Laoküla Juha Saari
977.
La Peña Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
978.
Laplacestraat Amsterdam (nacht) Guus van Duin
979.
La Retardière - Clion sur Indre Martine Helleman
980.
La Rocque (Jersey, UK) Mick Dryden
981.
Larserbos Flevoland (nacht) Guido Berger
982.
Latokaski (yö) Mikko Heikkinen
983.
Latour Rudi Dujardin
984.
la Trimouille, Sainte-Soline (79) Pierre de Bouët du Portal
985.
Laulasmaa (öö) Kaarel Võhandu
986.
Lauwersmeer, de Rug Lex Tervelde
987.
Lauwersmeer, Kustweg Rommert Cazemier
988.
Lauwersoog, haven (zeetrek) Gerard Troost
989.
La valleuse d'Eletot (76) Pierre Bardou
990.
Lavernock Pt (Glamorgan, Wales) Graham Smith
991.
Leadbeater Dam, Halifax (W Yorks, England) Pete Smith
992.
Le Bac à schlamms de Dourges, Pas de Calais (62) Vincent Cohez
993.
Le Bois Maillard, Flers (61) Dimitri Aubert
994.
Lebrade/Kreis Plön Bernd Koop
995.
Le Clipon Benoît Paepegaey
996.
Le corbeau, Baslieux (54, Meurthe-et-Moselle) Raphaël JILET
997.
Le Croiseau François Doyen
998.
Leefdaal Oost Kris Van Scharen
999.
Leek Klaas Koopman
1000.
Leemput, Milsbeek Fred Hustings
1001.
Leersumse Veld Daniël Huis
1002.
Leeuwarderbos Jeroen Breidenbach
1003.
Leeuwarderbos (nacht) Jeroen Breidenbach
1004.
Leighfield, Rutland (Leics, England) Tim Caldicott
1005.
Leith Hill, Dorking (Surrey, England) Sam Bayley
1006.
Leith Hill (ringing) (Surrey, England) Sam Bayley
1007.
Lekkerkerk (nacht) Jonathan van Erkel
1008.
Le Marais de la Couture, Avion (62) Vincent Cohez
1009.
Les Lagunes - île de Porquerolles (83) Pierre-Yves PERROI
1010.
Les Puits, Noison (Nièvre) Gerard Boere
1011.
Les Terrasses alluviales de Courcelles-Bouafles (27) Lorthois Matthieu
1012.
Les terrils de Fouquières (62) Charlotte DEBRABANT
1013.
Letea (Danube Delta) Liviu Parau
1014.
Lettele Sem Jongeling
1015.
Leucate (Aude,11) Melchior Viallet
1016.
Leystraat Wannegem-Lede (Kruishoutem) Paul Vandenbulcke
1017.
Liberchies Jacques Bultot
1018.
Liberton (Edinburgh, Scotland) Geoff Morgan
1019.
Liège-Laveu André Burnel
1020.
Liff, Dundee (Scotland) Clive McKay
1021.
Lille - nuit (59) Clément Mériglier
1022.
Linnasten aukea Olli Haukkovaara
1023.
Lintrathen (Angus, Scotland) Clive McKay
1024.
Lisdoonvarna Jan Biemans
1025.
Listel Tour Carbonière, Saint Laurent d'Aigouze (30) Benjamin Vollot
1026.
Loch Gruinart, Islay (Argyll, Scotland) Clive McKay
1027.
Loch of Skene (Aberdeenshire, Scotland) Hugh Addlesee
1028.
Loch Urr (D&G, Scotland) tcl1421
1029.
Lokeren Spoele, nachttrek Tom Gheskiere
1030.
Lomm Bjorn Alards
1031.
Lommel centrum, nachttrek Toon Jansen †
1032.
Longinusturm, Baumberge Johannes Kamp
1033.
Long Nab, Burniston (N Yorks, England) Nick Addey
1034.
Lôn Las, Rhiw, (Gwynedd, Wales) Andrew Clarke
1035.
Loo, Jõelähtme (öö) Juha Saari
1036.
Loonse Waard, Wijchen Roy Sluis
1037.
Loozerheide (bij Weert) Frank Neijts
1038.
L'Oustaou - île de Porquerolles (83) Pierre-Yves PERROI
1039.
Louveigné - Château d''eau Christophe Bouhon
1040.
Lower Brook, Test Valley (Hants, England) Peter Jones
1041.
Loyers Xavier Vandevyvre
1042.
Lührs (Rotterdam-Noord) Natuur- en Vogelwacht "Rotta"
1043.
Luipegemkouter, Bornem Joost Reyniers
1044.
Lutley Wedge, Halesowen (W Midlands, England) Craig Round
1045.
Luttelgeest Adri de Boer
1046.
Lutten-Mühlbachstraße, Goldenstedt Frank Rieken
1047.
Lytchett Bay RS (Dorset, England) Shaun Robson
1048.
Lytchett Bay view (Dorset, England) Paul Morton
1049.
Lytchett Heath, Dorset (nocturnal flight calls) Paul Morton
1050.
Lytchett Matravers (nocturnal flight calls) Paul Morton
1051.
Maari Annika Forsten
1052.
Maarnsche Berg Aat Schaftenaar
1053.
Maarnse Berg/Maarn-Zuid (nacht) Aat Schaftenaar
1054.
Maasmond (Maasvlakte) Hugo van der Slot
1055.
Maasvallei Noord (Houbenhof Geistingen) Emiel Opdenacker
1056.
Maasvallei-Zuid Jan Gabriëls
1057.
Maasvlakte II Hugo van der Slot
1058.
Machrihanish Seabird Observatory Eddie Maguire
1059.
Mahsom - מחסום Jonathan Meyrav
1060.
Maidens (Ayrshire, Scotland) Angus Hogg
1061.
Maison de Clémenceau, Saint Vincent sur Jard (Vendée, 85) Maxime Pirio
1062.
Maizeret Geoffrey Raison
1063.
Mäkiluoto Annika Forsten
1064.
Makkumer Zuidwaard Tryntsje Albada
1065.
Mälarklippen Alan Dalton
1066.
Maldegemveld Kurt De Kesel
1067.
Malente, Godenbergredder Ingo Fahne
1068.
Mallorca - Formentor Daniel Hinckley (G.O.R.A.)
1069.
Malo-les-Bains, 59 (nuit) Julien Piette
1070.
Mangurstadh, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
1071.
Mantingerveld Erwin Hooge
1072.
Marais audomarois, Saint-Omer (62) Fabien Toulotte
1073.
Marais de Péronne-en-Mélantois, Nord (59) Quentin Dupriez
1074.
Marais de Saint-Julien-du-Sault François Bouzendorf
1075.
Marais de Wissant Arnaud GOVAERE
1076.
Marais d'Harchies Alain Malengreau
1077.
Marais du Vigueirat, Pisci Sud (13) Charles Tessier
1078.
Marchin (Ronheuville) Robert Polet
1079.
Margarethapolder (Terneuzen) Bert van Broekhoven
1080.
Mariapeel Hans-Peter Uebelgünn
1081.
Marieulle en Moselle (57) Matthieu Huyot
1082.
Marilles Hervé Paques
1083.
Marine Drive, Scarborough (N Yorks, England) Nick Addey
1084.
Markelo, grote en kleine Bree Henri Bouwmeester
1085.
Marquenterre (Baie de Somme) Adrien Leprêtre
1086.
Marriage's Hill (Wiltshire) Nick Adams
1087.
Marshside, Southport (Lancs, England) John K Bannon
1088.
Mas Reynard, Vailhauques (34) Stéphan Tillo
1089.
Maubray, Vezonchaux Jacques-André Leclercq
1090.
Mazée - Tienne de Najauge Alain Paquet
1091.
Mechels Broek Regis Nossent
1092.
Mechels Broek (ringen) Jan Rottiers
1093.
Mechelse Heide Tine Pattyn
1094.
Meerlebroek, Reuver Willem Vergoossen
1095.
Meerveltvennen (bij Nederweert, Limburg) Frank Meeuwissen
1096.
Mehikoorma Triin Kaasiku
1097.
Meijendel (Wassenaar) Adri Remeeus
1098.
Meikle Obney, Perthshire (Scotland) Clive McKay
1099.
Meinweg, Venhof-Melicker Patrick Lemmens
1100.
Meinweg, Wolfsplateau Patrick Lemmens
1101.
Meise Eversem Maurice Segers
1102.
Meldert - Overhem Freek Verdonckt
1103.
Melick (nacht) Anja van Halbeek
1104.
Melilla (Esp) Diego Jerez
1105.
Mentrida José Antonio Fimia
1106.
Mepal (Cambs, England) Rob Partridge
1107.
Meppershall, Bedfordshire (nocturnal flight calls) Jim Porter
1108.
Merelake (Cheshire, England) Mick Ball
1109.
Merryton Low, Leek (Staffs, England) Nick Pomiankowski
1110.
Mickleden, Langsett (S Yorks, England) Clive McKay
1111.
Middelblok, Gouderak Coen van Nieuwamerongen
1112.
Middelkerke Zeetrek Miguel Demeulemeester
1113.
Miel Ottenpad Mol-Postel Eddy Vaes
1114.
Mijnterril Heusden Zolder Jan Kenens
1115.
Mijnterril Waterschei Jelle Van den Berghe
1116.
Milford Common, Selby (N Yorks, England) Paul Doherty
1117.
Millersville University Hawk Watch (PA) Aaron Haines
1118.
Millingerwaard Vincent Sanders
1119.
Millingerwaard (nacht) Vincent Sanders
1120.
Milliomont, Hubermont Yannic Giot
1121.
Mill Wood, Grays (Essex, England) David Darrell-Lambert
1122.
Mill Wood, Grays - nocturnal flight calls (Essex, England) David Darrell-Lambert
1123.
Minigaff (D&G, Scotland) Gavin Chambers
1124.
Minnygap (D&G, Scotland) tcl1421
1125.
Mirador de las águilas Blas López
1126.
Miramont d'Astarac, Gers (32) Daniel BACQUE
1127.
Mirwart - le Rôty Charlie Carels
1128.
Mirwart - Le Sartay Charlie Carels
1129.
Missour (nocturnal flight calls) Geoffrey Monchaux
1130.
Modiin hills Rafi Paz
1131.
Moerbeekstraat Eernegem Sam Dewanckele
1132.
Moircy Benjamin Christophe
1133.
Molenaarelst Olivier Dochy
1134.
Molendijk, Castricum Rob van Bemmelen
1135.
Molsbroek-Hamputten Joris Everaert
1136.
Monflanquin (Lot-et-Garonne 47) David Lambottin
1137.
Monifeith/Barry Buddon (Angus, Scotland) Clive McKay
1138.
Monkspath, Solihull (nocturnal flight calls) John Sirrett
1139.
Montclair Hawkwatch David A. La Puma
1140.
Mont de la Hutte Ploegsteert Martin Windels
1141.
Montmaur, Montpellier (nuit) Stanislas Wroza
1142.
Mont (Poulseur) Christophe Zaprudnik
1143.
Montreuil ville (Paris) Pierre Rousset
1144.
Montzen Jean Paul Rapaille
1145.
Mooder Maas (Blitterswijck) Bjorn Alards
1146.
Mookerheide Jeroen Veeken
1147.
Mookerheide (nacht) Jeroen Veeken
1148.
Moore Nature Reserve, (Warrington, England) Alan Hitchmough
1149.
Moorhauser Polder, Oldenburg Gundolf Reichert
1150.
Morgan's Hill, Calne (Wiltshire, England) Nick Adams
1151.
Morhet Benoît Molitor
1152.
Mørkvedodden (Bodø, Nordland) Christian Stolz
1153.
Mortagnebos, Sint-Denijs Yves De Bosscher
1154.
Mortel, Mook (nacht) Jeroen Veeken
1155.
Mortsel-Zigeuner Stijn Baeten
1156.
Moslesfehn West, Ammerland Lars Burnus
1157.
Mostmolen Zomergem Peter Wijnsouw
1158.
Mountcastle, Letham (Fife, Scotland) Norman Elkins
1159.
Mountsorrel (Leics, England) John Hague
1160.
Mouscron Christophe Gruwier
1161.
Mouscron (baguage) Christophe Gruwier
1162.
Mudhole, Moddergat Oscar Verhoeven
1163.
Mülheim a.d. Ruhr, Bodendeponie Kolkerhofweg Patrick Kretz
1164.
Mülheim a.d. Ruhr, Bollenberg Patrick Kretz
1165.
Mull of Galloway (D&G, Scotland) Clive McKay
1166.
Mull of Galloway RS (D&G, Scotland)
1167.
Mundesley (Norfolk, England) Mick Fiszer
1168.
Musselburgh (E Lothian, Scotland) Ian Andrews
1169.
Mwnt, Ceredigion (Wales, UK) Edward O'Connnor
1170.
Mynnydd Waun Fawr (Powys, Wales) tcl1421
1171.
Mynydd Llangynidr, Brecknock (Powys, Wales) Adrian Plant
1172.
Mynydd Mawr, Lleyn peninsula (Gwynedd, Wales) Andrew Clarke
1173.
NABU Bielefeld Tony Reinaud
1174.
Napton-on-the-Hill, Southam (nocturnal flight calls) Keith Yates
1175.
Natuurbrug Crailo (Bussum) Frank Derriks
1176.
Navas del Rey José Antonio Fimia
1177.
Na-watervogels-Ca Myrando Vandenbulcke
1178.
Needs Ore Point (Hants, England) Dave Unsworth
1179.
Neeltje Jans Mark Hoekstein
1180.
Neidingen Norbert Paquay
1181.
Nekkeveld te Nijkerk Robert Jan Jonkvorst
1182.
Nemunas - Uostadvario Svyturys Boris Belchev
1183.
Nereta Kaspars Funts
1184.
Nereta - vismig Kaspars Funts
1185.
Neufelder Koog Peter Schleef
1186.
Neupré Frédéric
1187.
Newbie/Seafield, Annan (D&G, Scotland) Colin Bushell
1188.
Newbiggin-by-the-Sea (Northumberland, England) Graeme Bowman
1189.
Newmains, Reston (Borders, Scotland) Clive McKay
1190.
Newton Point (Northumberland, England) Derek Forshaw
1191.
Nieuw Ehrenstein (Kerkrade) Nico Schaafstra
1192.
Nieuwe Keverdijkse Polder, Weesp Nittert van de Water
1193.
Nieuw-Haamstede (zeetrek) Maarten Sluiter
1194.
Nieuwpoort oosterstaketsel (zeetrek) Filip De Ruwe
1195.
Nieuw-Statenzijl Alwin van Lubeck
1196.
Nieuwvliet - Verdronken Zwarte Polder Axel Smets
1197.
Nieuw Wulven, Houten Bram Rijksen
1198.
Nijensleek (nacht) Guus van Duin
1199.
Nijkerkerbrug Gideon Vreeman
1200.
Nijverdal-Centrum Johan Stuut
1201.
Nodebais Vincent Bulteau
1202.
Noetselerveld Johan Stuut
1203.
Noirmont Point (Jersey, UK) Michael Dryden
1204.
Nolse Duinen Kalmthoutse Heide Herman Jacobs
1205.
Noordelijk eiland, Wintam Kris De Keersmaecker
1206.
Noordhout (Utrecht) Nicolien Drost
1207.
Noordkaap Jacob Bosma
1208.
Noordpolder van Delfgauw Rinse van der Vliet
1209.
Noordwijk Jelle van Dijk
1210.
Nørre Snede Morten DD Hansen
1211.
North Berwick (E Lothian, Scotland) Clive McKay
1212.
North Cambridge (nocturnal flight calls) Jon Heath
1213.
Northfleet (Kent, England) David Darrell-Lambert
1214.
North Hill, Haddenham (Cambs, England) Dick Newell
1215.
Northowram, Halifax (W Yorks, England) Andrew Cockcroft
1216.
Northrepps nocturnal flight calls (Norfolk, England) Andy Benson
1217.
North Ronaldsay Bird Obs (Orkney, Scotland) Rael Butcher
1218.
Norwood Edge (N Yorks, England) Andy Jowett
1219.
Nosterfield, Ripon (N Yorks, England) Roger Parrish
1220.
Nothomb Stéphane Raison
1221.
Nouvelles Philippe Degossely
1222.
NSG Am Berger Hang, Frankfurt Cedric Kleinert
1223.
Obigies Mathieu André
1224.
Ochsenturm, Imsum (Niedersachsen) Jörn Wildberger
1225.
Ochtensche Buitenpolder PieterGeert Gelderblom
1226.
Oelemars (Losser) Ben Hulsebos en Sander Wansing
1227.
Oesterputbrug Pieter Dhaluin
1228.
Oetersloven Wellen Pierre Vandersmissen
1229.
Ogden, Queensbury (W Yorks, England) Brian Sumner
1230.
Ogmore by Sea (Glamorgan, Wales) Adrian Plant
1231.
Oldbury, Severnside (Gloucs, England) Francis Steuck
1232.
Oldenburger Graben, östl. Grube Ingo Fahne
1233.
Oldenburger Graben, westl. Grube Ingo Fahne
1234.
Old Town, Poole - Nocturnal Listening Station (Dorset, England) Paul Morton
1235.
Oleye Pierre Godechal
1236.
Olhão Thijs Valkenburg
1237.
Olne René Gerardy
1238.
Ombligo Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1239.
Onstwedde Rik Wever
1240.
Ooijse Graaf Frank Majoor
1241.
Ooltgensplaat, Spui (nacht) Robbin van Dijk
1242.
Oostvaardersplassen Kees Breek
1243.
Opgespoten Terrein Oudenaarde Davy De Groote
1244.
Opkanne Riemst Remar Erens
1245.
Opstalvallei Bram Van Loock
1246.
Oranjezon Marcel Klootwijk
1247.
Oranjezon, Vrouwenpolder Adri Joosse
1248.
Ortaffa (Pyrénées Orientales, 66) Benjamin Calmon
1249.
Ortelerveld Herman Bosman
1250.
Osnabrück Eversburg Irina Würtele
1251.
Osnabrück Hasepark Irina Würtele
1252.
Osten - Sietwende Hilger Lemke
1253.
Oterdum-monument (Termunten) Peter van Wijngaarden
1254.
Ottenby fågelstation Tim Jones
1255.
Ottershagen, Lattrop Robert Westerhof
1256.
Oude- en Nieuwe Gasthuis-terrein Almen (ONG) Gerard Boere
1257.
Oudemolen(Dr) Eelke Schoppers
1258.
Oude stort Landgraaf Nico Schaafstra
1259.
Oud Klooster Dendermonde Robbert Schepers
1260.
Oud Turnhout Jef Geudens
1261.
Ouessant François Bouzendorf
1262.
Ouessant, Phare du Créac'h (nuit) Quentin Dupriez
1263.
Ouistreham (Normandie) James Jean Baptiste
1264.
Out Head (Fife, Scotland) Clive McKay
1265.
Out Skerries (Shetland, Scotland) Nick Addey
1266.
Ovenden (W Yorks, England) Andrew Huyton
1267.
Oxenhope, Bradford (W Yorks, England) Dave Barker
1268.
Oxley Marshes RS (Suffolk, England) Brian Thompson
1269.
Oxmoor LNR (Runcorn, Halton, England) Jeff Clarke
1270.
Ozendyke (N Yorks, England) Paul Doherty
1271.
Painswick Beacon (Gloucs, England) Frank Steuck
1272.
Pakri neem, Paldiski Juha Saari
1273.
Palmones Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1274.
Pamel-Roosdaal Joost Mertens
1275.
Pampskatan Annika Forsten
1276.
Pannerdense Kop (Pannerden) Olaf Klaassen
1277.
Pape point Gaidis Grandans
1278.
Parc des Beaumonts (Ile de France) David Thorns
1279.
Parc des Beaumonts - Ile de France (Nuit) David Thorns
1280.
Park Berg & Bos, Apeldoorn Maarten Kaales
1281.
Parnassia, Kennemerduinen Hans Groot
1282.
Parnassturm, Plön Bernd Koop
1283.
Parque Entre Nubes-- Mirador de Juan Rey Jacob Drucker
1284.
Parque Metropolitano Simon Bolivar Jacob Drucker
1285.
Parque Natural Sierra Norte, Sevilla Rafa Benjumea
1286.
Patersberg Kluisbergen Paul Vandaele
1287.
Patersgronden/Groote heide Wim Deeben
1288.
Paterswoldse Meer Henk van Schuppen
1289.
Paul Clough, Bradford (W Yorks, England) Chris King
1290.
Peel Hall, Warrington (Cheshire, England) George Dunbar
1291.
Peillac, Morbihan (56) Dominique Boucharel
1292.
Pelzerhaken, Kreis Ostholstein Bernd Koop
1293.
Pelzerhaken-Leuchtturm Bernd Koop
1294.
Pendeen Watch (Cornwall, England) Ian Prentice
1295.
Peñiscola Quique Luque
1296.
Peñón del Cuervo - Málaga (Esp) Salvador García
1297.
Pen-y-lan, Newport (Gwent, S Wales) Adrian Plant
1298.
Perjatsi Annika Forsten
1299.
Pernier, Cérilly (03) Hugo Samain
1300.
Peterstone Gout (Gwent, Wales) Adrian Plant
1301.
Pettemer Zeewering Nomdo Dijkstra
1302.
Pewsey Downs (Wiltshire, England) John Last
1303.
Pfaffensee/Teufelsee, Echzell Cedric Kleinert
1304.
Phare du Créac'h (Ouessant) Aurélien AUDEVARD
1305.
Philipsdam Adri Clements
1306.
Piddle Valley, Dorset (nocturnal flight calls) Paul Morton
1307.
Pihlajamäki, Hki (yö) Juha Saari
1308.
Pijnacker-Zuid Peter Elfferich
1309.
Pilton, Rutland (Leics, England) Tim Caldicott
1310.
Pipps Ford, Suffolk (nocturnal flight calls) Phil Whittaker
1311.
Pitsford Resr (Northants, England) Jacob Spinks
1312.
Pittemberg Pittem Martin Debouver
1313.
Plaine de Chassart Jacques Bultot
1314.
Plantage Willem III (Elst) Aart Vink
1315.
Plateau de Herve Jean Paul Rapaille
1316.
Plateau de la Chapelle aux Sabots Philippe Hermand
1317.
Plateau de la Foresterie, ZO Brussel Karel Samyn
1318.
Plateau Mollendaal Bierbeek Dirk von Werne
1319.
Plateau van Moorsel Axel Smets
1320.
Plate dessous les Monts Rudi Dujardin
1321.
Plauen-Oberlosa Frank Müller
1322.
Plenimir BSPB
1323.
Pointe de Chassiron Ile d'Oléron (Charente-Maritime, 17) Olivier Laluque
1324.
Pointe de Gatseau, Ile d'Oléron (Charente-Maritime, 17) Olivier Laluque
1325.
Pointe de Grave, Gironde (33) Jean-Paul URCUN
1326.
Pointe de Grave (nuit) Niels Goulem
1327.
Pointe de Landunvez (Finistère, 29) Théry Sanquer Joël
1328.
Pointe de Penmarc'h (Bretagne) Laurent Thébault
1329.
Pointe de Pern (Ouessant) Aurélien AUDEVARD
1330.
Pointe de Porz Doun (Ouessant) Aurélien AUDEVARD
1331.
Pointe du Cap-Ferret (33) Matthias Grandpierre
1332.
Pointe du Hoc (Normandie) Gilbert Vimard
1333.
Pointe du Hourdel (Baie de Somme) Adrien Leprêtre
1334.
Point Pinos Seawatch Karl Bardon
1335.
Polder de Purmer Maarten Hotting
1336.
Polder Krûsbrekken Johannes Fokkens
1337.
Pompstation Meerbeek, Kortenberg Axel Smets
1338.
Pontaury, le Marbin Philippe GILSON
1339.
Pont de Gau, Saintes Maries de la Mer (13) Benjamin Vollot
1340.
Pontstraat Ruiselede Thomas Vermeire
1341.
Pool of Peace, Wijtschate Olivier Dochy
1342.
Põõsaspea neem Annika Forsten
1343.
Porkala Söderskär Annika Forsten
1344.
Porkkalan luotsiasema Annika Forsten
1345.
Port Barbe, La Chapelle-sur-Erdre (Loire-Atlantique, 44) Abel Prampart
1346.
Port d'Antifer (Normandie) Guy Béteille
1347.
Porthgwarra (Cornwall, England) Ian Prentice
1348.
Portland vismig (Dorset, England) Sean Foote
1349.
Portmahomack (Highland, Scotland) Dave Tanner
1350.
Portocolom Mabel Gutierrez
1351.
Porto Moniz - Madeira (Por) Michel de Lange
1352.
Portskewett, Gwent (S Wales) Matt Hobbs
1353.
Poynton Pool (Cheshire,England) Tony Broome
1354.
Poznan (nocturnal flight calls) Pawel Szymanski
1355.
Premery garden Gerard Boere
1356.
Presqu'île Renote, Trégastel (22) Sébastien Nédellec
1357.
Preux-au-Bois (59) Quentin Dupriez
1358.
Preux-au-Bois - nuit (59) Quentin Dupriez
1359.
Prinsenpark, Retie Tom Vandevenne
1360.
Prinsessenpark, Zwijndrecht (nacht) Jan-Kees Bossenbroek
1361.
Prouvy-Rawé Rudi Dujardin
1362.
Provinciaal Domein Broek De Naeyer -
1363.
Puerto de Bolonia Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1364.
Puerto del Cabrito Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1365.
Puerto de Portalet SEO-Aragon
1366.
Puerto de Somport SEO-Aragon
1367.
Pugneys CP, Wakefield (W Yorks, England) Jonathan Holliday
1368.
Puise nina captures Tarvo Valker
1369.
Puise nina (öö) Tarvo Valker
1370.
Puise sadam, Matsalu Cees Witkamp
1371.
Pulborough (nocturnal flight calls) (Sussex, England) Matt Phelps
1372.
Punta Camarinal/Cabo de gracia Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1373.
Punta Carnero (Esp) Paco Montoya
1374.
Punta de Calaburras (Esp) Blas Lopez
1375.
Punta de la Vaca (Esp) Jorge Valella
1376.
Punta de Teno - Tenerife Guus van Duin
1377.
Punta Pateiro (Esp) Cosme Damian Romai
1378.
Punt van Reide Peter van Wijngaarden
1379.
Purnode Bruno Denoiseux
1380.
Purton (Gloucs, England) Frank Steuk
1381.
Puttgarden (Fehmarn) Micha A. Neumann
1382.
Püttsee/Fehmarn Bernd Koop
1383.
Put van Cloedt Johan Debuck
1384.
Pylkwier, Leeuwarden Merel Zweemer
1385.
Quai de Pointe-au-Père, Rimouski (QC) Mikaël Jaffré
1386.
Queensbury Triangle (W Yorks, England) David Barker
1387.
Quend-Plage Thibaud Daumal
1388.
Raalte (Ring-MUS) Henri Bouwmeester
1389.
Rainham (Essex, England) David Darrell-Lambert
1390.
Ramecroix, Heusy (Verviers) André Baron
1391.
Ramsley Moor (Derbs, England) Clive McKay
1392.
Ransart Jacques Bultot
1393.
Rasterhoffpark Sneek Johannes Fokkens
1394.
Ravenscar (N Yorks, England) Nick Addey
1395.
Ravnets (Bourgas) BSPB
1396.
Rawmarsh, Rotherham (S Yorks, England) Mark Langston
1397.
RC St Marcel, Mauguio (34) Benjamin Vollot
1398.
Red Hill, Eakring (Notts, England) Trevor Pendleton
1399.
Redichemse waard (Culemborg) Louis van Oort
1400.
Redmires Resr, Sheffield (S Yorks, England) Richard Hill
1401.
Red Moss, Bolton (Gtr Manchester)) Simon Johnson
1402.
Redoute de Lindus, Pyrénées-Atlantiques (64) Jean-Paul URCUN
1403.
Red Rocks (Cheshire, England) Jane Turner
1404.
Regné Grégory Bia
1405.
Reigersbroek, Montfort Don Metsemakers
1406.
Reighton Sands (N Yorks, England) Mark Pearson (nazemark@yahoo.com )
1407.
Reserva Natural de Zaframagón Fernando Gavilan
1408.
Réserve de Saclay Emmanuel Janot
1409.
Réserve de st Quentin en Yvelines Emmanuel Janot
1410.
Réserve du Gros Banc (14) James Jean-Baptiste
1411.
Réserve Naturelle de Chérine, St-Michel-en-Brenne (36) Etienne Debenest
1412.
Reserve Naturelle de la Baie de Somme Adrien LEPRETRE
1413.
Réserve naturelle de l’étang de Biguglia, Corse Antoine Leoncini
1414.
Réserve Naturelle de Saint-Mesmin (45, Loiret) Lionel Frederic
1415.
Réserve Ornithologique de Bas-Rebourseaux, Yonne François Bouzendorf
1416.
Reulsberg (Horst) Bjorn Alards
1417.
Reva, Rombalds Moor (Bradford, England) Shaun Radcliffe
1418.
Rheden Jan Schoppers
1419.
Richmond Park, London (England, UK) Jan Wilczur
1420.
Rickelsbüller Koog/Margarethekog Ingo Fahne
1421.
Ridge Hill, Shenley (Herts, England) Jim Terry
1422.
Rijmenam (ringen) Jan Rottiers
1423.
Rijnsweerd-Zuid (nacht) Hein Prinsen
1424.
Rijswijk (ZH) Mark Zevenbergen
1425.
Ringpost Ter Tommen Hoeselt Jean Houbrechts
1426.
Ringstation Bernissem Sint-Truiden Dirk Ottenburghs
1427.
Ringstation 'Hoogstraat' Bierbeek Johan Vanautgaerden
1428.
Ringstation 'Kerselaarlaan' Lovenjoel Johan Vanautgaerden
1429.
Ringstation "Molenbeekvallei" Korbeek-Lo Johan Vanautgaerden
1430.
Ringstation 'Strooiselhoeve' Begijnendijk Johan Vanautgaerden
1431.
Ringstation Zwevegem Christoph Wintein
1432.
Ringstation Zwin Natuur Park Ringgroep Natuurpark Zwin
1433.
Río Jarama/Barajas Sergio Sanz González
1434.
Ristisaari Annika Forsten
1435.
Ristna Annika Forsten
1436.
Riuttasaari (Mallasselkä) Olli Haukkovaara
1437.
Rizoikouter, Maarkedal Paul Vandenbulcke
1438.
RN Estagnol, Villeneuve les Maguelonnes (34) Benjamin Vollot
1439.
RNN de l'étang de la Mazière Villeton (47) Pierre Fichaux
1440.
RNOP Ploegsteert Martin Windels
1441.
RNR de la Tour du Valat Thomas Blanchon
1442.
Robledo de Chavela José Antonio Fimia
1443.
Roc de Conilhac - Gruissan Tristan Guillosson
1444.
Roche de Vic, Commune d'Albussac, Corrèze (19) Dominique Testaert
1445.
Rochefort (nocturnal flight calls) Louis Sallé
1446.
Rockmarshall (Co. Louth, Ireland) Tom Cooney
1447.
Rodeo Lagoon Seawatch William Legge
1448.
Rodley NR, Leeds (W Yorks, England) John Cooper
1449.
Rod Moor, Sheffield (S Yorks, England) Andy Deighton
1450.
Rodwell, Weymouth (nocturnal flight calls) Joe Stockwell
1451.
Roerdompstraat Olen Tom Slegers
1452.
Roezeberg (tussen Vasse en Ootmarsum) Robert Westerhof
1453.
Rohel, Tjeukemeer Jan de Jong
1454.
Roly, La Tuwaire Michel Ittelet
1455.
Roly, Les Onoyes Michel Ittelet
1456.
Rombalds Moor, Addingham (N Yorks, England) Dave Barker
1457.
Romsey, Greenhill (Hants, England) Peter Jones
1458.
Roscoff (Bretagne) Laurent Thébault
1459.
Roselière de Bonneuil, Sainte-Soline (79) Etienne Debenest
1460.
Rosemarkie (Highland, Scotland) Chris Smout
1461.
Rosenvold Morten DD Hansen
1462.
Rossall Point (Lancs, England) Seumus Eaves
1463.
Rossall School (Lancs, England) Seumus Eaves
1464.
Rottumeroog Nico de Vries
1465.
Rottumerplaat gerrit gerritsen
1466.
Roundhay Park, Leeds (W Yorks, England) Matthew Hobbs
1467.
Rouvreux Véronique Demeuse
1468.
Rouvreux CB Christophe Bouhon
1469.
Rowsham (Bucks, England) Mike Wallen
1470.
Royal Birkdale GC, Southport (Lancs, England) John Bannon
1471.
Royd Moor Hill, Penistone (S Yorks, England) Jeff Lunn
1472.
Rubha Ardvule, S Uist (O Hebs, Scotland) John Kemp
1473.
Ruddon's Point (Fife, Scotland) Chris Smout
1474.
Rudry, Caerphilly (nocturnal flight calls) Trevor Fletcher
1475.
Ruidhorn Alwin van Lubeck
1476.
Ruimel (bij Sint-Michielsgestel) Jaap van der Linden
1477.
Rutland Water (Leics, England) Tim Caldicott
1478.
Ruurlo, Kaapdijk Ad Postma
1479.
RWZI Teralfene Wim D'Haseleer
1480.
Ryvissche, Zwijnaarde Rien De Keyser
1481.
Saghalvasho (nocturnal flight calls) Bjorn Alards
1482.
Saghalvasho - ringing Christian Brinkman
1483.
Sagres (Martinhal) (nocturnal flight calls) Magnus Robb
1484.
Saint-Amand-les-Eaux (59) Cédric Beaudoin
1485.
Saint-Denis-lès-Bourg - nuit (01) Pierre Crouzier
1486.
Saint-Firmin-les-Crotoy (Somme, 80) Alexander Hiley
1487.
Saint Georges sur Meuse Loly Pierre
1488.
Saint-Maurice-le-Vieil, Yonne (nuit) François Bouzendorf
1489.
Saint Pierre la Mer (Fleury) Yves Borremans
1490.
Saint-Rambert-d'Albon - nord Drôme (nuit) Vincent Palomares
1491.
Salcombe Hill, Sidmouth (Devon, England) Daniel Hennessy
1492.
Salisbury (nocturnal flight calls) Simon Gillings
1493.
Salpetermosebakken, Sjælland Mathias Bjerregård
1494.
Saltburn (Cleveland, England) Damian Money
1495.
Saltfjärden Annika Forsten
1496.
Sanaig, Islay (Inner Hebrides, Scotland) Clie McKay
1497.
Sandwich Bay Bird Observatory, Kent (nocturnal flight calls) Martin Sutherland
1498.
Sandwich Bay Bird Obs (Kent, England) Ian Hodgson
1499.
Sandyforth, Wigan (Gr Manchester, England) Rob Thorpe
1500.
Sandy Point, Hayling Island (Hants, England) Andy Johnson
1501.
Sangatte Plage Mickael Dehaye
1502.
Santahamina Annika Forsten
1503.
Santa Luzia Gerrit Gerritsen
1504.
São Miguel (Azores) Thijs Valkenburg
1505.
Sarata (Porumbacu de Jos, Sibiu) Jan van Diermen
1506.
Sarimazi - Almond Orchard Steffen Oppel
1507.
Sarimazi - Selimiye, Antenna Steffen Oppel
1508.
Sarimazi - Watertank Steffen Oppel
1509.
Sart-Saint-Laurent Quentin Goffette
1510.
Sart-Tilman Arnaud Beckers
1511.
Sas Zomergem Peter Wijnsouw
1512.
Saul Warth, Frampton on Severn (Gloucs, England) Francis Steuck
1513.
Sautour Jacques Bultot
1514.
Savigny-sur-Orge, Essonne (nuit) Julien Rochefort
1515.
Sberchamps Benjamin Christophe
1516.
Scar House Res (N Yorks, England) Andy Hanby
1517.
Schapeweimolen, Rijswijk (ZH) Mark Zevenbergen
1518.
Schardam - Monument Jord Ingenbleek
1519.
Scheldebroeken Berlare Mathias Engelbeen
1520.
Scheveningen Rinse van der Vliet
1521.
Schiermonnikoog - Paal 10 Rob van Bemmelen
1522.
Schildwolde (tuinvangsten) Rinus Dillerop
1523.
Schiphol Airport Roy Slaterus
1524.
Schleswig (Innere Schlei) Oliver Piepgras
1525.
Schönerlinde, Berlin Christoph Bock
1526.
Schor Ouden Doel Wout De Rouck
1527.
Schor van Sint Annaland Adri Clements
1528.
Schoutenwaard (Wageningen) Frank Jongbloed
1529.
Schravenwildertpad, Waddinxveen Mark van Leeuwen
1530.
Schulensbroek Koen Leysen
1531.
Scolt Head Island (Norfolk, England) Neil Lawton
1532.
Scoughall seawatch (E Lothian, Scotland) Colin Davison
1533.
Scoughall vismig (E Lothian, Scotland) Colin Davison
1534.
Sde Boker Darren Burns
1535.
Seacliff (E Lothian, Scotland) Stephen Welch
1536.
Seafield Tower (Fife, Scotland) Alistair Shuttleworth
1537.
Seaton Sluice (Northumberland, England) Maurice Hepple
1538.
See hanne Mirnserklif Aart Vink
1539.
Segola - סגולה Jonathan Meyrav
1540.
Sehlendorfer Binnensee, Kreis Plön Bernd Koop
1541.
Sellack Ridge (Herefordshire, England) Daniel Webb
1542.
Selsley Common (Gloucs, England) Frank Steuck
1543.
Sérimont Hilda Rosseel
1544.
Sessenhausen (Westerwald) Alexander Diel
1545.
Sevenoaks (Kent, England) jamesking
1546.
Sevenum (nacht) Geert Lamers
1547.
Severnside (Gloucs, England) Matthew Hobbs
1548.
Sheffield (general area) Richard Hill
1549.
Sheriffmuir RS (Stirling, Scotland) Clive McKay
1550.
Sheriffmuir (Stirling, Scotland) Clive McKay
1551.
Sheringham Bird Observatory (Norfolk, England) Kevin Shepherd
1552.
Sheringham BO (miscellaneous) (Norfolk, England)
1553.
Sheringham - seawatch (Norfolk, England) Kevin Shepherd
1554.
Shibden Valley, Halifax (W Yorks, England) Pete Smith
1555.
Shore Road/Hunting Hill, Carnforth (Lancs, England) Bryan Yorke
1556.
Siberië (Haaksbergerveen) Wim Bakker
1557.
Sidestrand (Norfolk, England) Andy Benson
1558.
Siikalahti Annika Forsten
1559.
Sijbrandaburen Johannes Fokkens
1560.
Sinah Common, Hayling Island (Hants, England) Graham Stephenson
1561.
Sint-Anna Kortrijk Randhal Lauwers
1562.
Sint-Denijs Eddy Scheinpflug
1563.
Sint-Eloois Vijve, Gaverbeekse Meersen Peter Depodt
1564.
Sint Maarten, NH (Ring-MUS) Maurice Knijnsberg
1565.
Sint-Michielsgestel Jaap van der Linden
1566.
Site ornithologique des Cinq Tailles Christophe Hildebrand
1567.
Sitio das Fontes Thijs Valkenburg
1568.
Skagen Henrik Böhmer
1569.
Slettnes Ludovic Scalabre
1570.
Slikken van de Heen Adri Clements
1571.
Smestow Valley (West Midlands, England) Kevin Clements
1572.
Smiddy Shaw Res, Consett (Durham, England) Tom Charman
1573.
SMUID Charlie Carels
1574.
Snippenweide Eine Alexander Devos
1575.
Söderskär (Borgå) Annika Forsten
1576.
Soesterkwartier, Amersfoort (nacht) Johan Jordaans
1577.
Soignies N/E Jean-François Fourez
1578.
Soignies, spodio François Doyen
1579.
Solre sur Sambre Paul Michaux
1580.
Sønderborg Kjeld Jensen
1581.
Sønderstrand Kjeld Jensen
1582.
Sonnisheide Houthalen Johan Lemmens
1583.
Sorel Point (Jersey, UK) Michael Dryden
1584.
Sorve Lighthouse ohaukkovaara@gmail.com, late@mac.com
1585.
Sosnovy Bor Denis Kitel
1586.
Soukan Kasavuori Touko Torppa
1587.
Soumagne Jacques Parmentier
1588.
South Carolina Coastal Raptor Migration Survey Audrey Poplin
1589.
South Cumbria area (Cumbria, England) Andrew Cockroft
1590.
Southdown Ridge, Lodmoor (Dorset, England) Ian Stanley
1591.
Southerness Point (D&G, Scotland) Colin Bushell
1592.
South Foreland, Kent (England) Ian Hodgson
1593.
South Haven, Studland (Dorset, England) Steve Smith
1594.
South Shields Leas (Tyne & Wear, England) Ross Ahmed
1595.
Southwold (Suffolk, England) Jonny Rankin
1596.
Sovet Sébastien Hauptmann
1597.
Spaarbekken Kluizen Luc Bekaert
1598.
Speeton (N Yorks, England) Keith Clarkson
1599.
Speichersee Geeste Klaus-Dieter Moormann
1600.
Speltenvelden Schelle Kris De Keersmaecker
1601.
Spithami double counts Annika Forsten
1602.
Splash Point, Seaford (E Sussex, England) Dick Gilmore
1603.
SPOL mangeoire Cléry-Saint-André (45, Loiret) Lionel Frederic
1604.
SPOL Mangeoire, Juvaincourt (88, Vosges) Philippe AUBRY
1605.
SPOL Mangeoire, Pont-sur-Madon Philippe Aubry
1606.
Spol mangoire, dommary-baroncourt (55) Matthieu Guyot
1607.
Springertduin, Ouddorp George Tanis
1608.
Spurn Bird Observatory (E Yorks, England) Clive McKay
1609.
Spurn Bird Observatory, E Yorks (nocturnal flight calls) Tim Jones
1610.
Spurn Bird Obs RS (E Yorks, England) Clive McKay
1611.
Srebarna Bart De Keersmaecker
1612.
St Abb's Head (Borders, Scotland) Clive McKay
1613.
Stag Rocks, Bamburgh (Northumberland, England) Derek Forshaw
1614.
Stainburn Moor, Harrogate (N Yorks, England) John Blacker
1615.
Staithes (Cleveland, England) Matt Hobbs
1616.
St Aldhelm's Head (Dorset, England) Stephen Morrison
1617.
St. Andrä, St. Martins Lodge (Burgenland) Leander Khil
1618.
Starr Gate, Blackpool (Lancs, England) Len Blacow
1619.
Start Point (Devon, England) Perry Sanders
1620.
Station de baguage Acropole Donges Est (44) Nicolas Hillier
1621.
Station de baguage du Fort-Vert EDEN 62
1622.
Station de baguage du Fort-Vert, Trappe Helgoland EDEN 62
1623.
Station de baguage du marais de Gannedel (35) Julien Merot
1624.
Station de baguage du marais de Moïsan Stephan TILLO
1625.
Station de Canet en Roussillon (Pyrénées Orientales, 66) Benjamin Calmon
1626.
Station de Coin-du-Banc, Percé (QC) Mikael Jaffre
1627.
Station de la FETE, Saint-Joseph-de-Lepage (QC) Nicolas Bernier
1628.
Station du Rocher-Blanc, Rimouski (QC) Mikael Jaffre
1629.
St-Aubin-sur-Mer (Normandie) François Leclerc
1630.
St Catherines Point, Isle of Wight (England) Jonathan Sparshott
1631.
St Combs (Aberdeenshire, Scotland) Dominic Funnell
1632.
Steps Hill/Ivinghoe Beacon (Bucks, England) Mike Wallen
1633.
Stichting Calidris, Schiermonnikoog Koos van Ee
1634.
Stippelberg Jan van de Leur
1635.
St Mary's Island (Northumbria, England) Jack Bucknall
1636.
Stobshiel (E Lothian, Scotland) Stephen Welch
1637.
Stoke Newington Resrs (London, England) Mark Pearson
1638.
Stombaershoek Koningshooikt Jo Gysbrechts
1639.
Stonar, Kent (nocturnal flight calls) Martin Sutherland
1640.
St. Peter-Böhl Peter Schleef
1641.
Strabrechtse Heide Roel van den Heuvel
1642.
Strand Rosenfelde, Schleswig-Holstein Bernd Koop
1643.
Strandsee Schmoel Jürgen Forster
1644.
Strathallan, Dunblane area (Stirling, Scotland) Clive McKay
1645.
Stretto di Messina Michele Panuccio
1646.
Stretto di Messina - Monte San Leo Michele Panuccio
1647.
Stretto di Messina - Serro Michele Panuccio
1648.
Stretto di Messina - Solano Michele Panuccio
1649.
Strines, Sheffield (S Yorks, England) Andy Deighton
1650.
Stronachlachar, L Katrine (Stirling, Scotland) Clive McKay
1651.
Stuwcomplex Driel Hans Schouwenburg
1652.
Sucrerie, Boiry-Sainte-Rictude (Pas-de-Calais, 62) Bruno Tailliez
1653.
Suez Rob van Westrienen
1654.
Suhodol BSPB
1655.
Sumarreheide Bareld Storm
1656.
Sunds Annika Forsten
1657.
Sunk Island (E Yorks, England) John Ward
1658.
Sürgavere Aarne Ots
1659.
Sutton Gault (Cambs, England) Rob Partridge
1660.
Sveti Nikola (Kavarna) BSPB
1661.
Swales Moor, Halifax (W Yorks, England) David Sutcliffe
1662.
Swanscombe Marsh (Kent, England) Andrew Self
1663.
Swillington Ings (W Yorks, England) Paul Doherty
1664.
Swinefleet (E Yorks, England) Mike Pilsworth
1665.
Sydvestpynten, Amager Terry Townshend
1666.
Sylt, Radarplattform Puan Klent Ingo Fahne
1667.
Szemlőhegy, József-hegyi kilátó (Budapest) Zoltán Turny
1668.
Tääksi Jaanus Aua
1669.
Tafelbergheide (Huizen) Ruud van Beusekom
1670.
Tarbat Ness (Highland, Scotland) Dave Tanner
1671.
Tarcienne Alain Paquet
1672.
Tarifa (Esp) David Cuenca
1673.
Tarifa Ornitology Station Colectivo Ornitológico Cigüeña Negra
1674.
Tarifa - vismig -
1675.
Tarnai-pihenő (Nagy-Kopasz) Zoltán Turny
1676.
Tarnos- nuit (40) Frédéric Cazaban
1677.
Tavier Dominique Peeters
1678.
Teme Valley (NW Worcs, England) Joe Sparey
1679.
Teme Valley, Worcs (nocturnal flight calls) Joe Sparey
1680.
Temse De Zaat Gerry Heyrman
1681.
Terceira (Azores) Thijs Valkenburg
1682.
Ternate, Varese (nocturnal flight calls) Luca Giussani
1683.
Terril de Pinchonvalles, Avion Vincent Cohez
1684.
Terril de Sabatier, Raismes (59) Sébastien Ottevaere
1685.
Terril d'Estevelles (62) Salvatore Laplaca
1686.
Terril d'Haillicourt (62) Savina Bracquart
1687.
Terril du 11-19, Loos en Gohelle, Pas-de-Calais Philippe Cannesson
1688.
Terril du Bois du Cazier (Marcinelle) Alain Paquet
1689.
Terril du Pinchonvalles, Avion (62) Jean-Marc Venel
1690.
Terschelling, Paal 18 Arie Ouwerkerk
1691.
Terschelling, West aan Zee (paal 8) Gerard Troost
1692.
Tessenderlo Ringing Johan Van Hove
1693.
Texel, Hoornderslag-Paal 9 (zeetrek) Kees Camphuysen
1694.
Texel, Oost Ruud van Beusekom
1695.
't Groot Kerkegoed Beernem Thijs Tanghe
1696.
The Binn, Burntisland (Fife) Alistair Shuttleworth
1697.
The Crofts, Flamborough, Yorkshire (nocturnal flight calls) Dave Simmonite
1698.
The Heights, Dingwall (Highland, Scotland) Simon Cohen
1699.
't Hellegat Marcel Capello
1700.
The Pinnacle, Sandy (Beds, England) Blain, Stephen
1701.
Thetford RS (Norfolk, England) Jeff Kew
1702.
Thirimont Jean-Marc Laurent
1703.
Thorncombe Street, Godalming (Surrey, England) Edward Stubbs
1704.
Thorncombe Street, nocturnal flight calls (Surrey, England) Edward Stubbs
1705.
Thorncombe Street RS (Surrey, England) Edward Stubbs
1706.
Thorpeness (Suffolk, England) Dave Thurlow
1707.
Thruscross Resr (N Yorks, England) Andy Hanby
1708.
Thrushgill, Forest of Bowland (Lancs, England) Jean Roberts
1709.
Thurlestone Bay (Devon, England) Clive McKay
1710.
Tielt Myrando Vandenbulcke
1711.
Tilburg - Campenhoef (Ring-MUS) John Snoeren
1712.
Tilleul de Ronvaux Nicolas Pierrard
1713.
Tindale Tarn (Tyne Gap, England) Stephen Westerberg
1714.
Tinner Dose Klaus-Dieter Moormann
1715.
Tiree (general) (Inner Hebs, Scotland) Clive McKay
1716.
Tiscornia Waterbird Count (MI) Tim Baerwald
1717.
Titchfield Haven RS (Hants, England) Barry Duffin
1718.
Titchwell (Norfolk, England) Nick Pomiankowski
1719.
Tiumpan Head, Lewis (O Hebs, Scotland) Clive McKay
1720.
Toit de l'IRSNB-KBIN Quentin Goffette
1721.
Tontoft Nakke Dennis Langholz
1722.
Tophill Low Resr (E Yorks, England) Martin Hodges
1723.
Tophill Low RS (E Yorks, England) Will Scott
1724.
Torgny Velosnes Sophie Farinelle
1725.
Totternhoe Knolls, Dunstable (Beds, England) Mark Telfer
1726.
Tourpes David Soris
1727.
Tredrez-Locquémeau, Brittany (nocturnal flight calls) Corentin Morvan
1728.
Treekerpunt (Utrecht) Nicolien Drost
1729.
't Rhodesgoed (Izegem-Kachtem) Domien Devos
1730.
Trigpoint Hill, Timsbury (Hants, England) David Thelwell
1731.
Trischen Björn Marten Philipps
1732.
Troon (Ayrshire, Scotland) Dave Grant
1733.
‘t Strand Pingjum Henk van de Wetering
1734.
Tulcea north Liviu Parau
1735.
Tullyfergus, Blairgowrie (Perthshire, Scotland) Clive McKay
1736.
Turnberry Point (Ayrshire, Scotland) Angus Hogg
1737.
Turnhouts Vennengebied Marc Smets
1738.
Twaalfmorgen, Reeuwijk Daan van Braak
1739.
Tweseldown (Hampshire, England) Graham Stephenson
1740.
Tychy, Silesia (nocturnal flight calls) Ireneusz Oleksik
1741.
Tyninghame (E Lothian, Scotland) Ian Andrews
1742.
Uitkijkheuvel Bargerveen Erik Bloeming
1743.
Uitkijkplatform Krakeelduinen Thomas Vermeire
1744.
Uitkijktoren De Klot - Maatjes/Wezelse Heide Peter Symens
1745.
Uitkijktoren Elst Brakel Bart Heirweg
1746.
Uitkijktoren Kruishoutem Geert Colembie
1747.
Ulrome (E Yorks, England) James Spencer
1748.
Upper Loads (Chesterfield, Derbs) Simon Roddis
1749.
Upper Tweeddale (Borders, Scotland) Clive McKay
1750.
Urrugne - Oiseaux Cols Libres Charly Robinet
1751.
Usan (Angus, Scotland) Clive McKay
1752.
Úvaly Jan Grünwald
1753.
Vaibla Ringing Station Art Villem Adojaan
1754.
Valleikanaal (Woudenberg) Sven Valkenburg
1755.
Vallen - Östra Lake, Örebro Magnus Friberg
1756.
Vane Hill, Loch Leven (Fife, Scotland) Scott Paterson
1757.
Varengeville-sur-Mer (Normandie) Robert Hiller
1758.
Vecht bij Dalfsen Erwin Goutbeek
1759.
Veeriku Bird Observatory (öö) Uku Paal
1760.
Veersegatdam Gerard Troost
1761.
Veewei Eksel Herman Poorters
1762.
Velaines (Meuse) Arnaud Sponga
1763.
Veluwezoom Guus Jenniskens
1764.
Ventės Ragas Ornithological Station Vytautas Jusys
1765.
Verhonkulma (Vanajanselkä) Olli Haukkovaara
1766.
Versunken Bokelt, Rhede Ingo Bösing
1767.
Verviers Vincent Fransolet
1768.
Vesitorni (Jyräänmäki) Olli Haukkovaara
1769.
Vetren (Bourgas) BSPB
1770.
Viaduct Meierijbaan, Tilburg Ad Kolen
1771.
Viersels Gebroekt Robin Vermylen
1772.
Viidennumero (Rauttunselkä) Olli Haukkovaara
1773.
Vijfhoek Diemen Guus van Duin
1774.
Vijfhoek Diemen (zomeravonden) Guus van Duin
1775.
Vijver Klein Boom, Putte Jo Gysbrechts
1776.
Vila do Conde Hugo Lousa
1777.
Villamanta José Antonio Fimia
1778.
Villamantilla José Antonio Fimia
1779.
Villelongue-de-la-Salanque (Occitanie) - nuit Quentin Giraudon
1780.
Villeneuve d'Ascq (nuit) (Nord, 59) Adrien MAUSS
1781.
Vinkemolen Zwalm Björn Deduytsche
1782.
Vinkenbaan TWM-gronden (Tilburg) Geert van Ostaden
1783.
Virelles roselière Michel Ittelet
1784.
Viroinval Jo Gijsbrechts
1785.
Virta-torni (Ahtialanjärvi) Olli Haukkovaara
1786.
Virtsu Lighthouse Gerard Troost
1787.
Vistula Spit Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz
1788.
Vistula Spit - ringing Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz
1789.
Vlagheide, Schijndel Wouter Thijs
1790.
Vlakte Grobbendonk Robin Vermylen
1791.
Vliegveld Oostmalle Paul De Cnodder
1792.
Vliegveld Twente Timo Roeke
1793.
Vlieland - Noordzeekust Dam 30 Hans Schekkerman
1794.
Vlieland - Pad van Zes Peter de Boer
1795.
Vlieland - Strandhotel Gerard Troost
1796.
Vodelée Philippe GILSON
1797.
Vogelhut Saeftinghe Bert van Broekhoven
1798.
Vogelringgroep Bergumermeer (Friesland) Jauko Dijkstra
1799.
Vogelringgroep De Grauwe Gans (Oostvaardersdijk, Almere) Ton Eggenhuizen
1800.
Vogelringstation "De Kooi" Judith Schmidt
1801.
Volkerak - Dintelmond Adri Clements
1802.
Voorhaven Brussel Maurice Segers
1803.
Vorselaar (ringen) Ignace Ledegen
1804.
Vorte Bossen Ruiselede Thomas Vermeire
1805.
Vosecká bouda, Krkonoše Ladislav Jasso
1806.
Vreeswijk, Nieuwegein Wilco Stoopendaal
1807.
V.R.G. Burgumermar (Eastermar) G. de Vries
1808.
Vrouwenbos (Spaubeek) - LWVT Ran Schols
1809.
VRS Acanthis (Houthulst) Miguel Demeulemeester
1810.
VRS Anderstad Kristof Van Asten
1811.
VRS AW-duinen Marcel Schalkwijk
1812.
VRS Battelaer Patrick Van Herp
1813.
VRS Castricum Henk Levering
1814.
VRS Charito Thijs Valkenburg
1815.
VRS Chorokhi delta Wim D'Haseleer
1816.
VRS Conings, Overdinkel Leo Hassing
1817.
VRS De Glinte (Ketelbrug) Mervyn Roos
1818.
VRS De Haar Tijs van den Berg
1819.
VRS De Haar - CES locatie Tijs van den Berg
1820.
VRS De Haar - Haarzuilens (Tuinvangsten) Tim Kreetz
1821.
VRS De Haar - Vleuten, De Hoven (Ring-MUS) Tijs van den Berg
1822.
VRS De Haar - Vleuten, De Tuinen (Ring-MUS) Maurice Willemsen
1823.
VRS de Mokkebank Tryntsje Albada
1824.
VRS De Route Tongeren Louis Bils
1825.
VRS De Smidse Linde Judith Schmidt
1826.
VRS De Veewei Eksel Gunter Eerdekens
1827.
VRS Eefde (Ring-Mus) Remke van Rijswijk
1828.
VRS Eemshaven Lex Tervelde
1829.
VRS Flierderbos Gorssel Gerard C. Boere
1830.
VRS Franeker - Franekeradeel (Ring-MUS) Adri Bakker
1831.
VRS Franeker (ringplaats Kornwerderzand) Adri Bakker
1832.
VRS Franeker (ringplaats Zurich-Viaduct) Adri Bakker
1833.
VRS Graetherbeemd Dirk Ottenburghs
1834.
VRS Groenekan Henk Lichtenbeld
1835.
VRS Groenekan - IJsselstein (RingMUS) Henk Lichtenbeld
1836.
VRS Groenekan - Molenpolder Henk S. Lichtenbeld
1837.
VRS Helicon/Larenstein Velp (schooltuinproject) Bram Ubels
1838.
VRS Hengforden (Olst) Wil Gerritse
1839.
VRS Hessenpoort (Zwolle) Reinier Smabers
1840.
VRS het Gooi - Ankeveen (Ring-MUS) Rob Moolenbeek
1841.
VRS Het Gooi - Gooimeerkust Pascal Gijsen
1842.
VRS Het Gooi - Hilverbeek Pascal Gijsen
1843.
VRS Het Gooi - 't Raboes Pascal Gijsen
1844.
VRS Houten Herman Bouman
1845.
VRS Klarenbeek Steven de Bie
1846.
VRS Kluisbergen Thijs Lietaer
1847.
VRS Korverskooi Texel Hans Witte
1848.
VRS KTA Horteco Kristof Van Asten
1849.
VRS Lauw Tongeren Louis Bils
1850.
VRS Linkeroever Tienen Philippe Smets
1851.
VRS Maatheide Karel Van Endert
1852.
VRS Meijendel (Wassenaar) Vincent van der Spek
1853.
VRS Nebularia (Stolwijkse Boezem - Zuid) Marcel Schildwacht
1854.
VRS Nebularia (vinkenbaan Westenschouwen) Marcel Schildwacht
1855.
VRS Nebularia (waarnemingen tijdens ringwerk) Marcel Schildwacht
1856.
VRS Nederheim Tongeren Eddy Colson
1857.
VRS Olst Anne Buijtenhek
1858.
VRS Roeselare Thomas Vermeire
1859.
VRS Romeinenweerd Hans Custers
1860.
VRS Saeftinghe Alex Wieland
1861.
VRS Schiermonnikoog Henri Bouwmeester
1862.
VRS Stookte, Wetteren Michaël Crapoen
1863.
VRS Tilburg Kaaistoep TWM Tilburg John Snoeren
1864.
VRS Tilburg Oude Hondsberg Oisterwijk John Snoeren
1865.
VRS Usquert (Ring-MUS) Albert-Erik de Winter
1866.
VRS Van Lennep, Kennemerduinen Han Buckx
1867.
VRS Velden Leest Patrick Van Herp
1868.
VRS Vlieland Henri Bouwmeester
1869.
VRS Vorden (CES) Gerard Bogaert
1870.
VRS Vorden (Ring-MUS) Gerard Bogaert
1871.
VRS Westerveld Tim Kreetz
1872.
Vuurtoren de Ven - Enkhuizen Jord Ingenbleek
1873.
Vuurtoren Ouddorp George Tanis
1874.
Vuurtoren Vlieland Peter de Knijff
1875.
VVV-Toren Gerhagen Tessenderlo Anthony Hollebeke
1876.
VWG - Goor / Hof van Twente Henri Bouwmeester
1877.
VWG - Goor / Hof van Twente (ring-MUS) Henri Bouwmeester
1878.
Vzdychánek Ladislav Jasso
1879.
Waarden van Gravenbol - Wijk bij Duurstede René Nijenhuis
1880.
Wąchocka, Warsaw Milosz Cousens
1881.
Waddinxveen - Voorofsche Polder Koos van Ee
1882.
Walney, (Cumbria, England) Jean Roberts
1883.
Walthamstow Wetlands R.S. (London, England) Daniel Whitelegg
1884.
Wanteskuup (Noord-Beveland) Ies Meulmeester
1885.
Warham Greens, Wells (Norfolk, England) Gary Elton
1886.
Warnham LNR, Horsham (W Sussex, England) Jacob Everitt
1887.
Warnsborn (Arnhem) Hans Schouwenburg
1888.
Warnsveld Michel Klemann
1889.
Waterland-Broekermeer (Ring-MUS) René Vos
1890.
Waterloo, Forêt de Soignes Bertrand Vanderschueren
1891.
Waterloos Veld Jens Goos
1892.
Watermead CP, Leicester (England) John Hague
1893.
Wégimont René Gérardy
1894.
Weideveld, Bodegraven Michel Veldt
1895.
Weideveld, Bodegraven (nacht) Michel Veldt
1896.
Wekerom, vuilnisbelt Marco van Reenen
1897.
Wemb (nacht) Jan Erik Kikkert
1898.
Wentworth Lakes (S Yorks, England) Mark Langston
1899.
Werk aan het Spoel (Culemborg) Daniël Beuker
1900.
West Bay, Bridport (Dorset, England) Tom Brereton
1901.
West Common, Lincoln (England) Will Scott
1902.
Westdijk, Bunschoten Gideon Vreeman
1903.
Westenschouwen Leo Tromper
1904.
Westerland, Sylt Martin Kühn
1905.
Westerslag, Texel Frits-Jan Maas
1906.
Westkapelle Thomas Luiten
1907.
Westkapelle (LWVT) Peter Meininger
1908.
Weston-super-mare (Somerset, England) Paul Bowyer
1909.
West Worthing (nocturnal flight calls) David Campbell
1910.
Westzanerpolder (Noordzeekanaal) Maarten Zorgdrager
1911.
Weteringdwarsstraat Amsterdam (nacht) Sander Hietkamp
1912.
Wetherall Viaduct (England) Bob jones
1913.
Weybourne Camp (Norfolk, England) Moss Taylor
1914.
Weybourne Cliffs (Norfolk, England) John Fleming
1915.
Weyler Stéphane Raison
1916.
Whalley Nab, Whalley (Lancs, England) Jon Fenton
1917.
Wharncliffe Chase (S Yorks, England) David Woodriff
1918.
Whitburn (Co. Durham, England) Mark Newsome
1919.
White Nancy (Cheshire, England) Simon Pinder
1920.
Whit Hill, Tadcaster (N Yorks, England) Paul Doherty
1921.
Whiting Ness, Arbroath (Angus, Scotland) Clive McKay
1922.
Whitley Bay (N Tyneside, England) Nick Adams
1923.
Whitlingham CP, Norwich (Norfolk, England) Justin Lansdell
1924.
Wibrin Henri Bihain
1925.
Wierdense Veld Johan Stuut
1926.
Wiesenthaler Pass Wieland Heim
1927.
Wiesenthaler Pass (captures) Wieland Heim
1928.
Wietzendorfer Moor Nils Molzahn
1929.
Wijk bij Duurstede, De Geer (nacht) Peter van Vlaardingen
1930.
Wijmeers Kalken Peter Claus
1931.
Wijvenheide Zonhoven Geert Beckers
1932.
Wilders Geel Niels Van Doninck
1933.
Wilhelmshaven Marc Bulte
1934.
Willemstad Adri Clements
1935.
Wilsele - najaar Steven D'Hont
1936.
Wilsele - voorjaar Steven D'Hont
1937.
Windesheim - Uiterwaarden Tichelgaten Reinier Smabers
1938.
Winter Hill, Bolton (Gtr Manc/Lancs, England) Simon Warford
1939.
Winterton (Norfolk, England) Andrew Grieve
1940.
Woelse Waard (Gorinchem) Wouter Thijs
1941.
Wollersum Ingo Fahne
1942.
Wolterdingen / Soltau Rainer Grimm
1943.
Worcester Park (Surrey, England) isaiahrowe
1944.
Wormer en Jisperveld Noord (Jisp) Ingmar van der Brugge
1945.
Woudrichem Merwede Jan Willem den Besten
1946.
Wrangle (Lincs, England) Jean Roberts
1947.
Wycoller Ark, Trawden (Lancashire, England) Howard Creber
1948.
Wyver Lane NR (Derbs, England) Dave Newcombe
1949.
Xhoris Jean-Marie Poncelet
1950.
Yernée-Fraineux Frédéric Degrave
1951.
Yeruham Reservoir Rony Livne
1952.
Ynyslas, Ceredigion (Wales) Edward O'Connor
1953.
Yperenplas (Deventer) Gretha Vos
1954.
Zaans Rietveld (Alphen aan den Rijn) Peter de Knijff
1955.
Zamariain-Puente la Reina Diego Villanua
1956.
Zammelsbroek, Geel Jos Van Kerckhoven
1957.
Zandgroeve Bierbeek Dirk von Werne
1958.
Zandgroeve Haasrode Dirk von Werne
1959.
Zandhoven Heikant Peter Tibax
1960.
Zandpanne De Haan Filip De Ruwe
1961.
Zandvliet Groot Buitenschoor Robin Vermylen
1962.
Zandvoort Gerard Troost
1963.
Zeebrugge strand (ringen) Jan Baert
1964.
Zeegbos, Huissen Arjen Poelmans
1965.
Zeereep Wenduine Blankenberge Gert Vandezande
1966.
Zeetrektelpost Oosterstaketsel, Oostende Erik Vanloo
1967.
Zeetrektelpost Witte Berg, De Panne Diederik D'Hert
1968.
Zegenpolder Cornelis Fokker
1969.
Zennegat Jo Gysbrechts
1970.
Zentraldeponie II - Sprakel MS Moritz Meinken
1971.
Zijdelgemkouter Kruishoutem Gunther Groenez
1972.
Zomerdijk, Drontermeer Benno van den Hoek
1973.
Zoniënwoud : Grvenendael, Het Block Dirk Raes
1974.
Zoutekreek Zandvoorde Erik Vanloo
1975.
Zugwiesen Ludwigsburg Saskia Döhnert
1976.
Zuideinde (Scherpenzeel) Sven Valkenburg
1977.
Zuidpunt Hoekse Waard Menno Korbijn
1978.
Zuidveld, Sellingen (Gr.) Nico de Vries
1979.
Zulte Machelen Etienne Colpaert
1980.
Zutphen Guido Verhoef
1981.
Zuunvallei Pepingen Lieven Decrick
1982.
Zwaluwse Dijk (Lage Zwaluwe) Michel Kapoen
1983.
Zwanenwater Dan van Lunsen
1984.
Zwarte Meer, Genemuiden Martijn Bunskoek
1985.
Zwarte Pad (Scheveningen) Rinse van der Vliet
1986.
Zweefvliegveld Maldens Vlak (vh Mulderskop) Sjaak van den Berg
1987.
Zwijnaarde Eiland Elie Coremans
1988.
Zwolle - Ittersum (Ring-MUS) Jan van Dijk
1989.
Zwolle - Lindestraat (Ring-MUS) Reinier Smabers
1990.
Zwolle - Pierik (Ring-MUS) Henk Mellema
1991.
Zwolle (roofvogels) Jan van Dijk
1992.
Zwolle - Ruimzicht (Ring-Mus) Herma van Gerner
1993.
Zwolle - Westerstraat (Ring-MUS) Arjen Goutbeek
 
Partners